BANSKÁ BYSTRICA 16. decembra (WebNoviny.sk) – Zástupcovia vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) dnes informovali o postoji úradu k čerpaniu eurofondov a o účasti kraja v programovom období 2014 – 2020.
Východiskom bol doručený finálny návrh zmluvy zo strany Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, podľa ktorého má byť kraj sprostredkovateľským orgánom pre Integrovaný regionálny operačný program (IROP). Ako reakciu na návrh zmluvy poslal dnes predseda BBSK Marian Kotleba ministrovi Ľubomírovi Jahnátkovi list, v ktorom uvádza vážne výhrady k celému procesu.
Píše v ňom: „Spolu so zástupcami ostatných VÚC sme vzniesli viac než 300 pripomienok, z ktorých väčšina bola označená ako zásadná. Žiaľ, ani po opakovaných rokovaniach neboli prakticky žiadne z týchto zásadných pripomienok do finálneho návrhu zmluvy zo strany ministerstva, ako riadiaceho orgánu pre IROP, zapracované.“
Riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík sa zasa vyjadril takto: „Neexistuje jeden jediný dôvod, prečo by sme mali túto zmluvu podpisovať. Absolútne nič tým nezískame. Išli by sme do obrovského rizika, bez možnosti reálneho ovplyvňovania riadiacich a výberových procesov, za ktoré máme niesť zodpovednosť.“
Podľa Uhríka akokoľvek sa na úrovni kraja rozhodne, vždy to môže ministerstvo zrušiť, všetko závisí od svojvôle ministerských úradníkov. „V minulosti sme chceli realizovať niektoré užitočné projekty, no ministerstvo ich bezdôvodne zamietlo. Na druhej strane, keď sme chceli rušiť niektoré nevýhodné projekty, tak to nešlo. Napríklad vypracovanie plánu Hospodárskeho a sociálneho rozvoja BBSK vysúťažilo bývalé vedenie za 185-tisíc eur. My sme boli ochotní vypracovať tento materiál na úrade interne, čo by nás nič nestálo. Ministerstvo nám nevyhovelo a vypracovanie dokumentu ostalo externému dodávateľovi,“ povedal.
Vážne výhrady má kraj aj k preverovaniu verejného obstarávania. V tejto súvislosti Uhrík uviedol: „Štyri projekty realizované v rokoch 2009 až 2010 boli už dávno za nami, ministerská kontrola ukázala, že je všetko v poriadku, no po piatich rokoch prišla ďalšia kontrola, ktorá mala výhrady a nasledovala finančná sankcia.“ V liste ministrovi Jahnátkovi sa ďalej píše: „Vzhľadom k negatívnym skúsenostiam z vágne definovaných zmlúv z minulosti, pre ktoré musí BBSK v súčasnosti doplácať na korekciách a doplatkoch milióny eur, je navrhované znenie zmluvy pre BBSK neakceptovateľné, a preto zmluvu v takomto znení teraz ani v budúcnosti nebudeme môcť podpísať.“
Na druhej strane zástupcovia vedenia BBSK proklamujú záujem o čerpanie eurofondov, no nie týmto spôsobom. Nechcú už vystupovať v úlohe sprostredkovateľa. Podľa nich by mali miestne samosprávy, obce a mestá priamo komunikovať s ministerstvom. Svoju účasť sformulovali v závere listu: „V rámci ústretovosti a v záujme čo najhladšieho nábehu na čerpanie pripravovaných výziev v rámci IROP však BBSK ponúka ministerstvu, ako riadiacemu orgánu, do dlhodobého prenájmu za symbolickú cenu kancelárske priestory nášho súčasného sprostredkovateľského orgánu, vrátane technického vybavenia. Rovnako sme ochotní poskytnúť ministerstvu aj odborne zaškolený personál súčasného sprostredkovateľského orgánu.“