Kotlebovci si idú po voličov aj do kostolov, cirkev v tom problém nevidí

Lom nad Rimavicou
Betlehemci v Lome nad Rimavicou. FOTO: webnoviny

Kotlebovský poslanec Stanislav Mizík sa opäť na chvíľu stal hviezdou. Za asistencie ostrých chlapíkov na štvorkolkách prikvitol na festival pastierskych hier do Lomu nad Rimavicou. A dostalo sa mu náležitej pozornosti.

Do Lomu nad Rimavicou, malej obce v Slovenskom Rudohorí, sa už 20 rokov koncom roka schádzajú folklórne súbory na festival pastierskych hier. Betlehemci lákajú návštevníkov zo širokého okolia. Festival sa tradične začína svätou omšou.

Aj tento tok praskal miestny kostol vo švíkoch. K oltáru prichádza farár a hneď v prvej vete srdečne privíta poslanca Stanislava Mizíka. Toho Mizíka, ktorý má problém s občanmi židovského pôvodu. Vonku zatiaľ postávajú ostrí chlapci v maskáčoch. Do Lomu prifrčali na štvorkolkách s nálepkami ĽSNS na kapotáži… Aj takú podobu mali slovenské Vianoce.

Webnoviny.sk sa spýtali Konferencie biskupov Slovenska, či je osobitné privítanie radikálov v súlade s „kostolným poriadkom“.

Vo všeobecnosti sa kňazom nedá zakazovať ani prikazovať, aby niekoho vítali na svätej omši. Je to na ich úsudku. Musia však zachovať obozretnosť, aby nevyvolali dojem, že sa bohoslužba používa na politickú kampaň, vysvetlil hovorca biskupskej konferencie Martin Kramara.

Úsudok je však veľmi individuálna záležitosť a striktné pravidlo by určite poslúžilo lepšie. Najmä v prospech cirkvi samotnej. Kotlebovci totiž zďaleka nie sú jedinou stranou, ktorá využíva kresťanský apel vo svoj prospech. V trende celoeurópskej radikalizácie v kombinácií s pasivitou mainstreamových strán sú však najväčšou hrozbou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian KotlebaStanislav Mizík
Firmy a inštitúcie KBS Konferencia biskupov SlovenskaKotleba - Ľudová strana Naše Slovensko