- aktualizované 26. februára 22:11
BANSKÁ BYSTRICA 26. februára (WebNoviny.sk) – Na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici sa v pondelok začalo hlavné pojednávanie s poslancom Národnej rady SR za Kotlebovu stranu Milanom M.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na neho obžalobu pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia v súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, etnickej skupine, farbu pleti či pôvod rodu.
O pojednávanie je veľký záujem zo strany médií a prívržencov Kotlebovej strany. Nie všetci sa do pojednávacej miestnosti dostali, pretože kapacita je 40 miest. Počas celého pojednávania sa spred budovy súdu ozývalo skandovanie „slobodu slova, Miňo sme s tebou, chceme právny štát“ a iné. Okrem toho kulisu pojednávania dotvárala slovenská hymna a pieseň Kto za pravdu horí.
Výroky vo vysielaní Rádia Frontinus
Obžalovaný poslanec odmietol vypovedať a reagoval iba na výpovede svedkov. Moderátor relácie, v ktorej sa poslanec žalovanými výrokmi prezentoval vo vysielaní Rádia Frontinus v októbri 2016 povedal, že pôvodne mal vystúpiť predseda strany Marian Kotleba.
Ďalším svedkom bol koordinátor aktivačných prác v okrese Kežmarok, ktorý s poslancom chodil do základnej i do strednej školy. Tvrdil, že poslanec už ako školák mal názory na holokaust, plynové komory v koncentračných táboroch a na rómsku komunitu.
Mazureka uznal sudca vinného z prečinu hanobenia národa a rasy, dostal peňažný trest
Poslanec však jeho tvrdenia označil za lož a prezentoval ho ako sympatizanta KDH. Ďalšími svedkami boli dvaja poslancovi asistenti, členovia Ľudovej strany Naše Slovensko.
Obaja vyhlásili, že Milan M. nemal rasové prejavy voči rómskej komunite, len sa snaží zlepšiť život obyvateľov Slovenska vrátane Rómov. Jeden z nich sa označil za znalca rómskej problematiky a uviedol názov vlastnej publikácie o postavení a živote tejto komunity na východnom Slovensku.
Podľa svedka poslanec interpretoval niektoré fakty z tejto publikácie aj v inkriminovanej relácii. Poslanec povedal, že spolupráca s týmto svedkom vyústila do prípravy legislatívnych návrhov na zlepšenie života všetkých obyvateľov Slovenska, ktoré sú na programe marcovej schôdze parlamentu.
Namietanie prezentácie dôkazov
Podľa obžaloby Milan M. skutok spáchal ako verejný činiteľ. V relácii Rádia Frontinus v októbri 2016 vystupoval ako poslanec Národnej rady SR a ako člen Výboru pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť za politickú stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.
Okrem iného uviedol výroky, ktoré v kontexte celého vystúpenia v rozhlasovej relácii spĺňajú definičné znaky znevažujúcich prejavov z hľadiska príslušnosti ku konkrétnemu – rómskemu etniku, majú rasistický charakter a z ich obsahu vyplýva zámer vyvolať nenávisť voči príslušníkom tejto etnickej skupiny.
Tvrdil napríklad, že „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“. Poslanec tvrdí, že ide o politický proces, ktorým sa súčasná vládna garnitúra chce zbaviť skutočnej opozície.
Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú a požaduje oslobodenie poslanca. Advokáti namietali aj prezentáciu viacerých dôkazov, vrátane znaleckého posudku. Ten je na programe v utorok 27. februára.
Zhromaždenie pred súdom
Pred súdom bolo celý deň zhromaždenie viac ako dvesto prívržencov strany Mariana Kotlebu, ktorí protestovali proti pojednávaniu s poslancom.
Mali slovenské zástavy a na transparentoch heslá ako Policajný štát, Slobodu pre Mazureka a aj na adresu žalujúceho prokurátora a ministerky spravodlivosti. Skandovanie bolo počuť aj v pojednávacej miestnosti. Rovnako s pojednávaním má v utorok pokračovať i míting poslancových prívržencov.
Prokuratúra podala obžalobu aj na ďalšieho poslanca Národnej rady za Kotlebovu stranu Stanislava M., ale iný sudca ŠTS ju odmietol a vrátil prokurátorovi. Dôvodom boli závažné procesné chyby, najmä porušenie práva na obhajobu. Prokurátor podal proti tomu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR.
Stanislava M. žalovali pre zločin výroby extrémistických materiálov, zločin rozširovania extrémistických materiálov a prečin hanobenia, národa, rasy a presvedčenia. Poslanec 10. januára 2017 na sociálnej sieti napadol zoznam osobností ocenených prezidentom Andrejom Kiskom, prekážal mu okrem iného ich židovský pôvod.