Koziak: V poslednom čase je vidieť, že pre európske štáty prestávame byť dôveryhodným partnerom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SMER SSD: Oslavy 79. výročia SNP vo Zvolene
„Pokiaľ terajší slovenský premiér nazval nemeckú armádu Wehrmachtom, pričom Nemecko je náš mimoriadne dôležitý partner, alebo pokiaľ tu máme Ľuboša Blahu, ktorý mal nediplomatické vyjadrenia k EÚ a západným štátom, tak, samozrejme, na nás nebudú pozerať ako na krajinu, ktorá je v rámci EÚ dôležitým a dôveryhodným partnerom,“ vysvetlil politológ. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény
Tento článok pre vás načítala AI.

Partnerstvo medzi štátmi Európskej únie (EÚ) sa vyvíja. To je dané aj našou ochotou s Úniou spolupracovať a prehlbovať súdržnosť a jednotu v otázkach, ktoré spoločenstvo momentálne považuje za dôležité. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol politológ Tomáš Koziak. Tvrdí, že vzťahy sa vyvíjajú v čase.

„EÚ nie je altruistická organizácia, ktorá príjme každého len preto, aby prejavila dobrú vôľu. Členstvo nejakej krajiny v EÚ pre ňu musí byť nejakým spôsobom dôležité a výhodné. Už len to, že sme do EÚ vstúpili, je znakom toho, že politické špičky európskych štátov si vtedy povedali, že by bolo fajn mať tu Slovensko. Ide nielen o ekonomickú záležitosť, ale aj o politicko-strategickú záležitosť. Sme stredoeurópskym štátom a sme východom na Ukrajinu a do Ruska,“ zdôvodnil.

Rozhodnutie českej vlády

V poslednom čase je však podľa Koziaka vidieť, že pre európske štáty prestávame byť dôveryhodným partnerom.

Politológ tak upozornil na fakt, že vládni predstavitelia Českej republiky sa rozhodli, že si s vládou Roberta Fica (Smer-SD) nebudú vymieňať strategické ani dôležité spravodajské informácie. Je to z toho dôvodu, že nám nedôverujú, že sa tajné informácie nedostanú niekam, kam by nemali.

„Toto je skutočne mimoriadne vážne tvrdenie, pokiaľ s niečím takým príde predseda vlády krajiny, ktorá je nám skutočne politicky najbližšia. Je to dôležitý signál, že vo vzťahoch medzi nami a členskými štátmi EÚ sa niečo deje, čo nie je úplne v poriadku,“ povedal Koziak.

Vyjadrenia Fica a Blahu

Súčasne priblížil, že niektorí politici pôsobiaci v slovenských vládnych stranách sa voči európskemu spoločenstvu v minulosti, ale aj v súčasnosti vyjadrujú „nediplomaticky“.

„Pokiaľ terajší slovenský premiér nazval nemeckú armádu Wehrmachtom, pričom Nemecko je náš mimoriadne dôležitý partner, alebo pokiaľ tu máme Ľuboša Blahu, ktorý mal nediplomatické vyjadrenia k EÚ a západným štátom, tak, samozrejme, na nás nebudú pozerať ako na krajinu, ktorá je v rámci EÚ dôležitým a dôveryhodným partnerom,“ vysvetlil politológ.

Dodal, že pokiaľ niekto šíri o EÚ, že ide o skorumpovanú inštitúciu či o inštitúciu, z ktorej nemáme nič dobré a je to niečo, odkiaľ by sme ako Slovensko mali vystúpiť, tak sa podľa neho z pochopiteľného dôvodu vyskytne problém vo vzťahoch medzi nami a partnermi z EÚ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert FicoTomáš Koziak