Na kožušinových farmách dochádza k mimoriadnej krutosti voči zvieratám. Prevádzkovanie kožušinových fariem zakázalo v Európe už 13 krajín. Najnovšie vyšla v ústrety verejnosti i opozícii Írska vláda, ktorá prisľúbila, že ešte tento rok prinesie legislatívu zakazujúcu vznik nových kožušinových chovov a postupne fázovo vyradí z prevádzky existujúce farmy.
Zákaz chovu zvierat na kožušiny má v Írsku širokú podporu verejnosti, až 80% Írov a Írok ho schvaľuje. „Aj veterinárne závery dokazujú, že chov norkov na kožušiny je v rozpore s dobrými životnými podmienkami zvierat. Berúc toto všetko do úvahy, prišiel časy, aby sme v Írsku s týmto priemyslom postupne skoncovali,“ povedal írsky minister poľnohospodárstva Michael Creed.
Zákaz kožušinových chovov sa v Írsku bude týkať vzniku nových fariem a fázovo skončia tri existujúce kožušinové farmy v mestách Donegal, Kerry a Laois, ktoré dohromady chovajú zhruba 200-tisíc norkov ročne. Koncom minulého roka podporila zákaz chovu zvierat na kožušiny aj štátna veterinárna správa v Írsku. Dala za pravdu vedeckým záverom, že kožušinové zvieratá a konkrétne norky nemožno chovať na kožušinových farmách tak, aby netrpeli s ohľadom na to, že sú to divo žijúce druhy.
„Kožušinové farmy nedokážu zabezpečiť také podmienky, aké tzv. kožušinové zvieratá majú vo svojom prirodzenom prostredí a aké potrebujú. Na farmách sú chované v tesných klietkach, žijú v neustálom strese a agónii, dochádza tam ku kanibalizmu a stereotypnému správaniu, ktoré je prejavom životnej nepohody v zajatí. Šťastné norky na farmách ešte nežili,“ vysvetľuje Alexandra Demetrianová z Humánneho pokroku, ktorý v marci zverejnil zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach pri Martine. Tie podľa aktivistov ilustrujú bežnú prax v kožušinovom sektore a je na nich badať trápenie zvierat, ktoré opisuje írska štátna veterina.
JE NA RADE SLOVENSKO?
Slovenskí aktivisti proti chovu zvierat na kožušiny naďalej bojujú. Petícia Ide o chlp má už 75-tisíc podpisov a stala sa tak druhou najúspešnejšou online petíciou v histórii. Podľa prieskumov verejnej mienky zákaz kožušinových fariem podporuje viac ako 68% Slovákov a Sloveniek (Focus, 2019).
Podľa slovenských ochranárov zo združenia pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti Humánny pokrok je načase nasledovať Írsko a zakázať chov zvierat na kožušiny aj na Slovensku.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pre Webnoviny uviedlo, že problematiku registruje a zaoberá sa ňou, avšak neprejavilo vôľu o reálne skoncovanie s týmto priemyslom v dohľadnej dobe.
„Na túto podnikateľskú činnosť má podstatný vplyv aj samotný občan – spotrebiteľ. Ak dopyt po kožušinách zo zvierat nebude, klesne, respektíve zanikne aj záujem dané zvieratá za týmto účelom chovať,“ uvádza ministerstvo vo svojom stanovisku.
„Upozorňujeme aj na možný dopad, či riziká tohto zákazu z pohľadu zvýšenia dovozu kožušiny, nie len z tretích krajín napr. z ázijských krajín, kde na podmienky chovu kožušinových zvierat a ich potreby počas života, systémy ich usmrcovania a získavania koži a kožušín máme skutočne nulový dosah, ale aj z niektorých krajín EÚ, keďže ani členské štáty EÚ nie sú v otázke zákazu chovu kožušinových zvierat jednotné,“ dodáva rezort.
KOŽUŠINY UŽ ZAKÁZALO AJ ČESKO ČI RAKÚSKO
Legislatívne zákazy kožušinových chovov sú v Európe čoraz častejšie. Tento mesiac takýto zákon schválili v Nórsku, v ostatných rokoch aj v Holandsku, Belgicku, Luxembursku či Spojenom kráľovstve. Nezaostávajú ani krajiny Východnej Európy – Srbsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina. V susednom Rakúsku kožušinové chovy postavili mimo zákon už pred 15-mi rokmi a začiatkom tohto roka platí aj v Českej republike, kde dnes klietky na farmách zívajú prázdnotou.
Kožušín sa navyše vzdávajú aj tie najprestížnejšie značky módneho priemyslu – naposledy Prada Group, predtým aj Gucci, Versace, Armani či jedna z módnych udalostí roka Amsterdam Fashion Week.
Kožušinový priemysel ročne odchová a spotrebuje 100 miliónov zvierat. Z kožušín sa vyrábajú zimné kabáty, ale aj módne doplnky či dokonca umelé riasy. To by čoskoro mohlo byť minulosťou. Dopyt po kožušinách totiž klesá a s ním aj celosvetová produkcia. Tento rok sa vyrobí až o 30% menej kožušín z norkov a pokles produkcie sa očakáva naprieč sektorom aj v nasledujúcich rokoch.