Krajiny týrajúce sliepky dostali od EÚ ešte dva mesiace

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hydina
Na hydinárskej farme vo Fleurus v Belgicku 6. januára 2012. Foto: SITA/AP

BRUSEL 26. januára (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) dala vo štvrtok 13 členským krajinám Európskej únie dvojmesačnú lehotu na zastavenie chovu sliepok v stiesnených klietkach, ktoré im neumožňujú takmer žiadny pohyb.

Urobila tak napriek tomu, že európske normy zakazujúce takéto trápenie existujú už od roku 1999 a terajší členovia únie tak mali 13 rokov na to, aby ich zapracovali do svojich právnych poriadkov.

Podľa aktuálnej štatistiky je držaná v neprípustných podmienkach každá siedma z 330 miliónov sliepok chovaných pre vajcia. Zoznam krajín, proti ktorým EK začala takzvané konanie o porušení povinnosti, tvoria Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko a Taliansko.

Normy EÚ stanovujú, že každá sliepka vo veľkochove musí mať k dispozícii priestor najmenej 750 štvorcových centimetrov. V niektorých krajinách je pritom stále bežné, že takzvané nosnice sú natlačené do oveľa menších klietok, ktoré nevyhovujú ich biologickým potrebám.

Vajcia pochádzajúce z takýchto chovov sa od 1. januára nesmú vyvážať alebo dodávať do maloobchodných predajní, priemysel ich však môže naďalej používať.

Komisár EÚ pre zdravie a spotrebiteľskú politiku John Dalli začiatok konania proti nedisciplinovaným krajinám ohlásil na minulotýždňovej tlačovej konferencii, kde predstavil novú štvorročnú stratégiu sledujúcu zlepšenie podmienok chovu zvierat v celom 27-člennom bloku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe John Dalli