- Aktualizované 12. decembra o 17.20
Najvyspelejšie ekonomiky sveta združené v organizácii G7 vyzvali Rusko na deeskaláciu hromadenia vojsk pri hraniciach s Ukrajinou.
Ministri zahraničných vecí G7, ktorí sa cez víkend stretli v anglickom Liverpoole, varovali, že invázia by mohla mať „masívne následky“ a viesť k vážnym ekonomickým problémom pre Moskvu.
Spoločné vyhlásenie
Ministri zo Spojeného kráľovstva, USA, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska a Japonska, ku ktorým sa pridal aj šéf diplomacie Európskej únie, v spoločnom vyhlásení uviedli, že sú zjednotení v „odsúdení Ruského vojenského zhromažďovania a agresívnej rétoriky voči Ukrajine“.
Moskvu zároveň vyzvali, aby využívala diplomatické kanály a „dodržiavala jej medzinárodné záväzky o transparentnosti vojenských aktivít“. Politici tiež pochválili zdržanlivosť Ukrajiny.
Rusko požaduje od USA a spojencov bezpečnostné záruky, nemajú nasadzovať vojakov na Ukrajinu
„Akékoľvek použitie sily na zmenu hraníc je podľa medzinárodného práva prísne zakázané. Rusko by nemalo pochybovať o tom, že ďalšia vojenská agresia proti Ukrajine by mala masívne následky a vysokú cenu ako odpoveď,“ uvádza sa okrem iného vo vyhlásení.
Spoločná odpoveď
Britská ministerka zahraničia Liz Truss, ktorá stretnutie hostila, sa vyjadrila, že G7 vysiela „silný signál našim nepriateľom a našim spojencom“.
Konflikt na východe Ukrajiny sa podobá genocíde, Putin sa sťažuje na diskrimináciu rusky hovoriacich ľudí
Vyhlásenie diplomatov sľúbilo „spoločnú a komplexnú odpoveď“, ale neobsahuje žiadne podrobnosti. Truss v súvislosti s ekonomickými sankciami uviedla, že G7 „zvažuje všetky možnosti“.
Pohyb ruských vojsk
Ukrajinu a Západ znepokojuje pohyb ruských vojsk a zbraní v rusko-ukrajinskom pohraničí, ktorý by mohol byť predzvesťou invázie. Moskva to popiera a obviňuje Kyjev z toho, že má sám agresívne zámery. Mocnosti avizovali, že v prípade invázie na Ukrajinu uvalia ostré sankcie na ruskú ekonomiku.
Stretnutiu G7 dominovalo zhromažďovanie ruských vojakov pri Ukrajine, diplomati však diskutovali aj o aktivitách Číny v indicko-tichomorskom regióne a jadrovej dohode s Iránom.