Kremľu sa rýchlo míňajú rezervy a Putin chce, aby lepšie zarábajúci ľudia aj firmy mali vyššie dane

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rusko, sankcie, rubeľ,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Rusko má v pláne zmeniť daňový systém pre fyzické i právnické osoby tak, aby ešte viac platili do štátneho rozpočtu. Ako referuje web Ukrajinská pravda, vo štvrtkovom vyhlásení v ruskom parlamente to povedal tamojší vodca Vladimir Putin.

„Navrhujem zvážiť naše prístupy k modernizácii fiškálneho systému smerom k spravodlivejšiemu rozdeleniu daňového zaťaženia u osôb a firiem s vyššími príjmami,“ povedal Putin.

Neočakávaná daň

Občania zarábajúci viac ako päť miliónov rubľov ročne v súčasnosti majú 15-percentnú daň z príjmov namiesto štandardných 13 %.

Putin neuviedol, aká bude po novom výška dane pre lepšie zarábajúcich občanov. Okrem dane z príjmov fyzických osôb majú viac odvádzať aj firmy z nadmerného zisku.

Táto tzv. neočakávaná daň, ktorá bola vlani zavedená ako jednorazová, bude podľa všetkého s najväčšou pravdepodobnosťou pravidelná.

Aktíva sa znížili o polovicu

Moskva chce zvýšiť dane hlavne preto, že vládne rezervy sa rýchlo míňajú. Likvidné aktíva fondu národného blahobytu sa za dva roky vojny znížili o polovicu, zo 113,5 miliardy dolárov na začiatku roka 2022 na 55,9 miliardy USD k 1. januáru 2024.

Fond národného blahobytu v Rusku predstavuje základné zdroje krajiny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin