Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie chce otvoriť diskusiu o zmene volebného systému a pracuje s alternatívou vytvorenia ôsmich volebných obvodov územne totožných so samosprávnymi krajmi.
Hlavné navrhované zmeny
Ako v tejto súvislosti vysvetlil člen hnutia a bývalý šéf Štatistického úradu SR Peter Mach, hlavnou navrhovanou zmenou by bolo to, že kandidátne listiny sa podávajú v rámci volebných krajov a kandidáti sú tak bližšie viazaní ku konkrétnemu regiónu, v ktorom kandidujú.
Vláda kašle na samosprávy a riešením je podľa Majerského decentralizácia. Za pravdu mu dal aj Danko
Výsledky volieb by sa podľa Macha vyhodnocovali rovnako ako doteraz, ale mandáty by sa jednotlivým stranám a kandidátom prideľovali podľa počtu hlasov v jednotlivých volebných obvodoch.
Téma decentralizácie
KDH zároveň zdôraznilo potrebu diskusie na tému decentralizácie. V tejto súvislosti argumentuje, že podľa ukazovateľov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá združuje 38 najvyspelejších krajín sveta, je Slovensko vysoko centralizovaná krajina.
KDH chce meniť ústavu. Okrem zmeny volebného systému plánujú aj chrániť školy pred ideológiami (video)
„Na Slovensku nie sme zvyknutí na celospoločenské diskusie o dôležitých témach, preto KDH navrhlo komisiu, ktorej cieľom by mal byť výskum optimálneho usporiadania kompetencií a financií v regiónoch a zhoda naprieč politickým, samosprávnym, podnikateľským a celospoločenským spektrom,“ zdôraznil odborník hnutie na decentralizáciu Daniel Kojnok.
Prípadné zmeny vo fungovaní verejnej správy by podľa KDH mali byť presadené ústavnou formou, aby nedošlo k jej zneužitiu žiadnou mocenskou garnitúrou. Hnutie zároveň vyzvalo vládnu koalíciu na diskusiu na danú tému.