WASHINGTON – 14. januára (WEBNOVINY) – Uznávaného amerického bloggera a počítačového špecialistu Aarona Swartza našli mŕtveho v piatok v jeho newyorskom byte.
Podľa informácií agentúry AP spáchal samovraždu obesením, úrady vylúčili cudzie zavinenie.
Prominentný blogger sa mal v najbližšom čase postaviť pred súd za krádež dát v Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT) v roku 2011. Podľa žalobcu spôsobil Swartz škodu za viac ako 1,5 milióna dolárov.
Za ukradnutie miliónov vedeckých článkov z elektronického archívu MIT mu hrozili desiatky rokov vo väzení a pokuta milión dolárov. V poslednom čase otvorene diskutoval na internete o svojej depresii.
Jeho rodina v oficiálnom vyhlásení pre médiá obvinila americkú vládu a prokurátorov, že ho psychicky šikanovali.
„Aaronova smrť nie je iba osobnou tragédiou, ale produktom trestného súdnictva, ktorý je plný zastrašovania. Rozhodnutia massachusettských úradov a MIT prispeli k jeho smrti,“ uviedla rodina v reakcii na jeho samovraždu.
Swartzov žalobca Carmen Ortiz takéto názory odmieta. „Krádež je krádež. Či pri nej používate počítač alebo páčidlo, či ukradnete dokumenty, dáta alebo peniaze,“ vysvetlil. Na úmrtie bloggera jeho kancelária odmietla reagovať.
Dvadsaťšesťročný muž bol známy aj tvrdou kritikou voči politike prezidenta USA Baracka Obamu.
Boj proti americkej politike
Swartz otvorene hlásal slobodný prístup k informáciám, ktoré majú patriť všetkým, nielen korporátnym spoločnostiam. Bol zakladateľom skupiny DemanProgress, ktorá úspešne zablokovala schválenie zákona o on-line pirátstve. Právny predpis mohol podľa nich viesť k cenzúre a väčším právomociam vlády vo virtuálnom svete. „Informácie sú moc, ale sú ľudia, ktorí si ju chcú udržať iba pre seba,“ napísal v roku 2008.
Mladík otvorene protestoval proti kybernetickej vojne voči Iránu zo strany Spojených štátov a Izraela. Ešte viac nepriateľov si urobil zverejnením informácie, že si Obama necháva vypracovať tzv. „Zoznam na odstrel„. Ten obsahuje mená a životopisy podozrivých ľudí v Jemene, Somálsku a Pakistane.
Z nich si sto členov amerického národno-bezpečnostného tímu vyberie osoby, ktoré nominuje počas videokonferencie Pentagonu s Bielym domom ako terče útokov. Keď sa pod vybrané mená podpíše hlava USA, ich osudy sú spečatené.
Počítačový génius
Swartza mnohí považovali za počítačového génia, v štrnástich rokoch spolupracoval na tvorbe technológie RSS 1.0 (Rich Site Summary). Užívatelia pomocou RSS dostávajú aktualizovaný obsah zo stránok, ktoré sa neustále menia, napríklad novinárske správy alebo blogy.
Swartz patril aj k spoluzakladateľom neziskovej organizácie Creative Commons, ktorá ponúka licencie na voľné šírenie informácií po internete. S jednou z nich pracuje populárna encyklopédia Wikipedia.