BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Slováci cestujú služobne až o 37 % menej ako na začiatku krízy v roku 2008. Vlani služobnú cestu uskutočnili 1,8-milión krát.
Vyplynulo to z údajov štatistického úradu EÚ (Eurostat). Podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej mnohé firmy od začiatku krízy stále fungujú v krízovom režime a výdavky škrtajú, kde môžu.
Na znižovanie platov, krátenie úväzkov a prepúšťanie už podnikatelia nemajú veľký priestor, a preto hľadajú iné možnosti ako ušetriť.
Dôvodom nižšieho počtu služobných ciest je okrem úsporných opatrení aj samotný fakt, že v hospodárstve pracuje podľa údajov Štatistického úradu SR o 3,4 % menej ľudí, ako v roku 2008. Len málo podnikov na Slovensku v súčasnosti zamestnáva viac ľudí ako pred krízou.
Priemerná služobná cesta slovenského pracujúceho, či už doma alebo v zahraničí, trvá v priemere tri až štyri dni, resp. dve až tri noci a stojí 235 eur. Slováci cestujú za biznisom hlavne v rámci krajiny, zahraničné cesty smerujú prevažne do susedného Česka, Maďarska a Rakúska, z ostatných štátov je to najmä Nemecko, Holandsko a Ukrajina.
Európska únia vlani zaznamenala 164,6 mil. služobných ciest čo je o 11 % menej ako v roku 2008. Spomedzi krajín EÚ na služobných cestách najviac šetria Bulhari a Česi.
V Čechách počet pracovných ciest klesol o polovicu, v Bulharsku dokonca až o 60 %. Výnimkou z poklesu sú iba severské krajiny. Vo Švédsku stúpol počet služobných ciest o štvrtinu, v Estónsku dokonca až o polovicu. Fínske podniky posielajú zamestnancov na pracovné cesty o 18 % častejšie než na začiatku krízy.