Kroky Šimkovičovej kritizujú aj v Česku, konanie ministerstva kultúry má rysy totalitných praktík

Martina Šimkovičová sa rozhodla pomstiť na slobodnej slovenskej kultúre, a tým aj na slovenskom národe.
Martina Šimkovičová
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Foto: archívne, SITA/Milan Illík

Česká umelecká scéna sleduje s veľkým znepokojením kroky slovenskej ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS), ako napríklad odvolanie šéfov Slovenského národného divadla Mateja Drličku a Slovenskej národnej galérie Alexandry Kusej.

Čistky robí primitívnymi metódami

Vyplýva to z vyhlásenia, o ktorom informoval portál Novinky.cz a podpísali ho napríklad spisovateľ a divadelník Zdeněk Svěrák, zakladateľ divadla Semafor Jiří Suchý, režiséri Jan Hřebejk, Václav Marhoul a Olga Sommerová, herci Boleslav Polívka, Alena Antalová a Eva Salzmannová, hudobníci David Koller, Iva Bittová a Jan Burian alebo diplomat a prekladateľ Michael Žantovský.

Čistky, ktoré robí a plánuje naďalej robiť v kultúrnych inštitúciách, robí primitívnymi metódami, s dôvodmi priehľadne úbohými a klamlivými. Aktéri v čele s ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou a jej politickým okolím sa rozhodli pomstiť na slobodnej slovenskej kultúre, a tým aj na slovenskom národe,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Totalitné praktiky

Slovensko sa podľa dokumentu zaradilo medzi poľutovaniahodné krajiny, pretože konanie vedenia rezortu kultúry má rysy zločineckých totalitných praktík.

Policajné vyšetrovanie umelcov, ktorí stáli za výzvou na odstúpenie ministerky kultúry, to potvrdzuje, napriek tomu, že petičné právo majú občania Slovenska zaručené ústavou,“ zdôraznili českí umelci.

Signatári vyhlásenia zároveň vyzvali na vytvorenie Česko-slovenského kultúrneho fondu, ktorý by finančne podporoval umelcov a ich rodiny na Slovensku.

Viac k osobe: Alexandra KusáMartina ŠimkovičováMatej Drlička
Firmy a inštitúcie: SND Slovenské národné divadloSNG Slovenská národná galériaSNS Slovenská národná strana

Ďalšie k téme

Odporúčané