Sily, ktoré v Sýrii porazili režim Basšára al-Asada, vedie skupina Haját Tahrír aš-Šám. Skupina bola dlho pobočkou al-Kájdy. OSN, rovnako ako USA a ďalšie krajiny, ju považujú za teroristickú organizáciu.
Prerušené vzťahy s al-Kájdou
Haját Tahrír aš-Šám ovládala veľkú časť severozápadnej Sýrie a v roku 2017 zriadila vládu spásy, aby riadila každodenné záležitosti v regióne.
Pád Baššára al-Asada: Kto sú víťazi a porazení? Ako je na tom Rusko
V ostatných rokoch sa jej vodca Abú Muhammad al-Džawlání snažil zmeniť imidž skupiny, prerušil vzťahy s al-Kájdou, zbavil sa predstaviteľov tvrdej línie a zaviazal sa prijať pluralizmus a náboženskú toleranciu.
Z extrémistu muž v obleku
Rozsah tejto transformácie z džihádistického extrémistu na potenciálneho budovateľa štátu teraz bude podrobený skúške. Al-Džawlání roky pracoval na konsolidácii moci, zatiaľ čo bol uviaznutý v provincii Idlib v severozápadnom rohu Sýrie, keď sa vláda Basšára al-Asada, ktorú podporoval Irán a Rusko, zdala pevná vo väčšine krajiny.
Líder skupiny Haját Tahrír aš-Šám manévroval medzi extrémistickými organizáciami a zároveň likvidoval konkurentov a bývalých spojencov. Snažil sa vylepšiť obraz svojej vlády spásy tak, aby si získala dôveru zahraničných vlád a aby uspokojila sýrske náboženské a etnické menšiny.
Al-Džawlání sa zároveň prestal obliekať ako islamistický bojovník tvrdej línie, na rozhovory s novinármi chodí v oblekoch, pričom hovorí o budovaní štátnych inštitúcií a decentralizácii moci tak, aby odrážala rozmanitosť Sýrie.