BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) – Na Slovensku sa začína s inštalovaním inteligentných meracích systémov (IMS). Stále však zostala nezodpovedaná otázka, kto inštaláciu týchto „múdrych“ elektromerov v konečnom dôsledku zaplatí. Ministerstvo hospodárstva SR vo vláde pri schvaľovaní vyhlášky, ktorá určuje plán montovania IMS, hovorilo o tom, že všetky náklady zostanú na pleciach distribučných spoločností. Spotrebitelia sa tak dodatočných platieb obávať nemuseli.
Dnes to už však také isté nie je. Do vyhlášky sa totiž dostalo ustanovenie, podľa ktorého: „Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zohľadní náklady na obstaranie, inštaláciu a prevádzku inteligentných meracích systémov pre jednotlivé kategórie koncových odberateľov v navrhovanom spôsobe cenovej regulácie. Súčasne sa regulačnému úradu odporúča zabezpečiť rámec regulačných princípov tak, aby sa minimalizovali dopady na ceny pre koncových odberateľov“.
Ani distribučné spoločnosti nedali presnú odpoveď na otázku, kto bude znášať náklady za inštaláciu IMS. “Náklady na IMS majú byť podľa legislatívy kompenzované, keďže k reálnemu nasadeniu IMS ešte len príde, tak táto kompenzácia bude zrejme predmetom ďalších diskusií,“ uviedla pre portál venergetike.sk hovorkyňa SSE-Distribúcia Jana Bolibruchová.
„Náklady na inštaláciu IMS majú znášať podľa ministerstva hospodárstva distribučné spoločnosti, avšak regulačný úrad má akceptovať pri štandardnom procese cenotvorby za distribúciu elektriny aj náklady na obstaranie, inštaláciu a prevádzku týchto zariadení,“ dodala hovorkyňa Východoslovenskej distribučnej Andrea Danihelová.
Rezort hospodárstva predpokladá, že do roku 2020 by malo byť na Slovensku nainštalovaných 600 tisíc inteligentných meradiel. Vyžiada si to viac ako 90 mil. eur, z toho investičné náklady predstavujú 68 mil. eur a prevádzkové náklady zvyšných zhruba 22 mil. eur. Inteligentné meradlá by mali po ich inštalácii priniesť ročný výnos necelých 22 mil. eur.
Inštalácia inteligentných meradiel sa dotkne domácností ako aj malých a stredných podnikov pripojených na nízkonapäťovú sieť. Dotknutých bude približne 120 tisíc podnikateľských subjektov a organizácií a približne 480 tisíc domácností. Spotrebitelia s inteligentnými elektromermi by mali usporiť na elektrine. Zvýšiť by sa im mala kvalita dodávky elektriny, mali by sa im znížiť počty výpadkov a rozšíriť ponuka tarifných produktov.