Prezidentské voľby sa v Spojených štátoch konajú každé štyri roky, vždy v prvý utorok po prvom novembrovom pondelku. Tie najbližšie sa uskutočnia 5. novembra 2024. Stoja v nich proti sebe republikánsky exprezident Donald Trump a jeho demokratická protikandidátka Kamala Harrisová.
Prezidentské voľby v USA tradične vyhráva kandidát s najmenej 270 hlasmi zo Zboru voliteľov, ktorý má 538 členov zastupujúcich jednotlivé štáty.
Kľúčová sedmička štátov
Predstavujeme vám sedmičku štátov, ktoré sa v nadchádzajúcich voľbách môžu ukázať ako najkľúčovejšie z pohľadu konečného výsledku. Podľa CNN ide o štáty, ktoré by mohol vyhrať ktorýkoľvek kandidát. V dôsledku toho Trump aj Harrisová zamerali svoju energiu v kampani významným spôsobom na tieto štáty:
– Arizona: 11 hlasov
– Georgia: 16 hlasov
– Michigan: 15 hlasov
– Nevada: 6 hlasov
– Severná Karolína: 16 hlasov
– Pensylvánia: 19 hlasov
– Wisconsin: 10 hlasov
Stovky návrhov na zmenu
Ako je známe, základy amerického volebného systému vychádzajú z ústavy z roku 1787, ktorá stanovila pravidlá nepriamych, jednokolových prezidentských volieb.
Americké voľby a budúcnosť Slovenska: Je pre nás výhodnejší Trump či Harrisová? (rozhovor)
Americkí Otcovia zakladatelia v tomto riešení videli kompromis medzi priamymi voľbami a voľbou členmi Kongresu, ktorú považovali za nedostatočne demokratickú. Odvtedy sa už dostali do kongresu stovky návrhov na dodatky v snahe upraviť alebo zrušiť tento systém, no ani jeden z nich neuspel.
Platí systém „víťaz berie všetko“
Zbor voliteľov má 538 členov, ktorí zastupujú jednotlivé štáty. Každý štát má toľko voliteľov, koľko má zástupcov v Snemovni reprezentantov, ktorých počet závisí od počtu obyvateľov štátu, a Senáte, kde má každý štát dvoch zástupcov.
Americkí voliči majú obavy, že po voľbách môžu nastať nepokoje
Kalifornia má napríklad 55 voliteľov, Texas 38, Florida a New York po 29, zatiaľ čo riedko osídlené štáty ako Aljaška, Delaware, Vermont alebo Wyoming majú troch, rovnako ako Washington, D. C.
Vo väčšine štátov, s výnimkou dvoch – Nebrasky a Maine, pritom platí systém „víťaz berie všetko“, čo znamená, že ten kandidát, ktorý získa viac voličských hlasov, si na konto pripíše všetkých voliteľov za tento štát.