Platforma Otvorená Kultúra! v spolupráci s desiatkami kultúrnych inštitúcií na Slovensku vyjadrila v pondelok svoj nesúhlas s „ničivými praktikami a ideologickými čistkami ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej“. O 17:00 sa kultúrna obec stretla s verejnosťou pred budovou Slovenského národného divadla a spoločne vykročila na protestný pochod pred Ministerstvo kultúry SR na námestí SNP.
Tam o 18:00 vystúpili Alexandra Kusá, Matej Drlička, Marek Adamov, Soňa Gyarfášová, Jozef Lupták, Zuzana Kronerová, Veronika Němcová, Jakub Jablonský, Adam Dragun, ako aj ďalší zástupcovia zamestnanectva kultúrnych inštitúcií či zástupcovia študentov z Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU), Vysokej školy múzických umení (VŠMU) a Akadémie umení v Banskej Bystrici (AU BB). Podujatie moderoval spisovateľ a publicista Michal Hvorecký.
Verejnosť vyzýva na podporu protestu
„Kultúra je zdieľaná hodnota, ktorú tvoríme všetci a patrí nám všetkým,“ uviedla Platforma Otvorená Kultúra!, ktorá zároveň vyzvala verejnosť na podporu protestu. Medzi 12:00 a 14:00 prebehla spoločná výroba transparentov študentov v Novej cvernovke – „zborovni“. Verejnosť si sem mohla prísť vyrobiť vlastné transparenty až do 16:30.
Danko stojí za rozhodnutiami Šimkovičovej. Sťažujú sa ľudia po celom Slovensku, hovorí Štefunko
K podpore protestu sa už verejne na sociálnej sieti vyjadrili zástupcovia študentov Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FF UK) v Bratislave, študentstva Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach, VŠVU, VŠMU a AU BB.
Sloboda a jedinečnosť kultúry na Slovensku je ohrozená
„So znepokojením vnímame aj rétoriku niektorých politikov a niektorých političiek namierenú proti sexuálnym menšinám, ktorou ohrozujú možnosti ich realizácie v umeleckom a kultúrnom prostredí, dehonestujú ich doterajšie pôsobenie v ňom a šírením nenávistných naratívov ohrozujú ich životy,“ uviedlo študentstvo FF UK.
Kolégium pamäti národa vyjadrilo podporu umelkyni Ilone Németh. Pod vyhlásením je podpísaných 125 osobností vrátane Radičovej či Mikloška
Aj študenti Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach vnímajú s rozhorčením aktuálny vývoj v slovenskej kultúre.
„Zmeny na postoch riaditeľov Slovenského národného divadla, Slovenskej národnej galérie, Bibiany, paralyzácia fungovania Kunsthalle Bratislava, zmeny v organizácii FPU a ďalšie avizované kroky a vyjadrenia čelných predstaviteľov/iek Ministerstva kultúry SR ohrozujú slobodu a jedinečnosť kultúry na Slovensku,“ uviedli študenti vo svojom vyhlásení.
Protest podporujú aj desiatky kultúrnych inštitúcií
Podľa ich vyjadrenia sa im nepáči, že sa úzka skupina vládnych politikov bez odbornosti snaží zasahovať do rôznorodosti kultúrneho prostredia a na základe subjektívnych osobných preferencií určovať, čo si zasluhuje podporu a čo, naopak, treba vytesniť z kultúrneho života.
„Takýto normatívny svet je v kontraste s našimi predstavami o tvorbe, prezentácii a podpore zdravého umeleckého prostredia, ktorého chceme byť súčasťou,“ konštatujú študenti.
Spôsob Drličkovho odvolania znižuje úroveň slovenskej politickej kultúry, Šimkovičová argumentuje jeho prostorekosťou
Protest podporujú desiatky kultúrnych inštitúcií, okrem študentov vysokých škôl aj samotné vysoké školy VŠVU, VŠMU a AU BB. K protestu sa pridávajú napríklad aj zamestnanci Slovenskej národnej galérie, Slovenského národného divadla, Slovenská filmová a televízna akadémia, Rada galérií Slovenska, Mestská knižnica v Bratislave, Múzeum mesta Bratislavy, Kultúrne odbory A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru, Asociácia Bratislava v pohybe, ako aj množstvo slovenských divadiel, galérií a ďalších inštitúcií.