BRATISLAVA 22. decembra (WEBNOVINY) – Biatlonová olympijská šampiónka zo Soči v pretekoch na 7,5 km Anastasia Kuzminová sa stala víťazkou tradičnej slovenskej ankety Športovec roka 2014, v ktorej hlasovalo 106 športových novinárov.
V 22. ročníku ankety Klubu športových redaktorov SSN, ktorá priamo nadväzuje na niekdajšiu československú anketu s tradíciou už od roku 1959, triumfovala Kuzminová s výrazným náskokom pred hokejovým držiteľom Stanleyho pohára Mariánom Gáboríkom a finalistkou tenisového Australian Open Dominikou Cibulkovou.
Slovenskí futbalisti zničili súperov aj na športovcovi roka
Športová kráľovná Kuzminová prežila najlepší rok v kariére
„Rok 2014 bol krásny a plný zážitkov, najmä jeho úvod. Celkovo priniesol pre všetkých plno zážitkov, nielen čo sa týka športu. Mám rada svoju prácu, pretože to nie je len hobby. Je to niečo viac. Každý z nás chodí do práce a snaží sa ju vykonávať čo najlepšie, ja nie som výnimkou. Som veľmi rada, že ideme správnym smerom a robíme radosť ľuďom, keď sa nám darí,“ uviedla Anastasia Kuzminová.
V kategórii kolektívov suverénne vyhrali futbalisti
V kategórii kolektívov suverénne vyhralo reprezentačné družstvo futbalistov Slovenska, ktoré si na jeseň v štyroch úvodných kvalifikačných zápasoch na Euro 2016 pripísalo samé víťazstvá.
„Chlapci mali fantastický rok, taký ešte v ére samostatnosti Slovensko nemalo. Víťazstvo nad Španielskom, či na Ukrajine, v Macedónsku a Bielorusku a priebežné prvé miesto v kvalifikačnej skupine je veľmi pekný úspech. Na druhej strane viem, že ďalší rok bude pre nás veľmi ťažký. Je zaväzujúce, aby sme dobré veci dotiahli do konca. Pretože zajace sa počítajú až po poľovačke. Chceme ísť na európsky šampionát do Francúzska. Nebude to jednoduché, ale spoločnými silami by sa nám to mohlo podariť,“ nádeja sa tréner reprezentácie SR Ján Kozák.
Športovou legendou sa stala Eva Šuranová
Na galavečere, ktorý sa uskutočnil v pondelok večer v novostavbe Slovenského národného divadla v Bratislave, okrem laureátov ankety Športovec roka už po piaty raz slávnostne vyhlásili aj Športovú legendu. Po boxerovi Jánovi Zacharovi, hokejistovi Jozefovi Golonkovi, futbalistovi Jozefovi Adamcovi a hádzanárovi Antonovi Frolovi si túto poctu vyslúžila držiteľka bronzovej olympijskej medaily v skoku do diaľky v Mníchove 1972 a vicemajsterka Európy v rovnakej disciplíne v Ríme 1974 Eva Šuranová-Kucmanová.
„S takým niečím som vôbec nepočítala. Som nadšená a veľmi šťastná. V poslednom období som veľmi šťastná žena. Som vďačná každému, kto ma navrhol na túto poctu byť ako prvá žena medzi legendami. Dopriala by som to každému bývalému športovcovi. Je potrebné to využiť vtedy, keď niekdajší športovec ešte žije, aby si mohol užiť túto slávu. Neberiem to tak, že som sa športom zodrala, bolo to moje hobby. Do každej súťaže som išla s tým, že idem zvíťaziť, či na majstrovstvá Európy alebo olympiádu,“ poznamenala Eva Šuranová.
Kuzminová si zopakovala víťazstvo
Anastasia Kuzminová mala výbornú sezónu. Na ZOH v Soči okrem víťazstva na 7,5 km skončila šiesta v stíhacích pretekoch na 10 km a bola aj členka miešanej štafety na 5. mieste. Navyše si doteraz najlepšie počínala v seriáli Svetového pohára. V SP skončila celkovo šiesta, keď v dvoch pretekoch triumfovala.
Biatlonistka zopakovala v ankete svoje víťazstvo z roku 2010. Vtedy si takisto vybojovala zlatú, ale aj striebornú olympijskú medailu. Teraz sa stala v poradí štvrtou viacnásobnou víťazkou ankety KŠR SSN – po plavkyni Martine Moravcovej, ktorá má na konte rekordných šesť triumfov, a po vodných slalomároch Michalovi Martikánovi (štyri víťazstvá) a Petrovi a Pavlovi Hochschornerovcoch (dve víťazstvá).
Kuzminová triumfovala s náskokom 313 bodov, ktorý je tretí najvyšší v histórii. Výraznejšie zvíťazila pred ňou len dvakrát Martina Moravcová – v úvodnom ročníku samostatnej slovenskej ankety (1993) o 374 bodov a v roku 2001 dokonca o 619 bodov. Kuzminová sa v elitnej desiatke objavila už po piaty raz, čo je spomedzi tohtoročných laureátov najčastejšie. Jej meno nechýbalo ani na jednom zo 106 hlasovacích lístkov, pričom až 87 novinárov ju zaradilo na prvé miesto a dovedna 102 do prvej trojky.
Nováčikom v top 10 je Marián Gáborík
Naopak, druhý v poradí – najlepší strelec play-off Stanley Cupu 2014 vo víťaznom tíme Los Angeles Kings hokejista Marián Gáborík – je v top 10 medzi jednotlivcami nováčik. Striebornú pozíciu získal s výrazným, 126-bodovým náskokom pred tenistkou Dominikou Cibulkovou, ktorá sa medzi slovenskou elitou objavila už štvrtýkrát. O „bronzovej“ priečke desiatej tenistky koncoročného svetového rebríčka pred novozloženou posádkou dvojkajaka dvojnásobných majstrov sveta Erik Vlček, Juraj Tarr však rozhodol najmenší rozdiel v histórii ankety – len jeden bod.
S malým odstupom piaty skončil víťaz siedmich tohtoročných pretekov a držiteľ zeleného trička na štyroch etapových pretekoch cyklista Peter Sagan. Vlaňajší víťaz ankety Športovec roka sa do top 10 dostal štvrtýkrát za sebou. Atletika ako jediný šport má v prvej desiatke až dvoch zástupcov, zhodne tohtoročných vicemajstrov Európy – na šiestom mieste chodca Mateja Tótha a na desiatom kladivárku Martinu Hrašnovú. Obaja sú v top 10 po druhý raz. Na siedmej priečke skončil najstarší tohtoročný laureát, majster sveta a aktuálna svetová jednotka v streľbe na trap Erik Varga.
V top 10 sa umiestnil premiérovo, rovnako ako v poradí ôsmy, zjazdár Adam Žampa. Ten na ZOH v Soči skončil piaty v superkombinácii a šiesty v slalome. Deviate miesto obsadil futbalista Marek Hamšík, ktorý bol lídrom v úspešnom jesennom ťažení slovenského reprezentačného tímu v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska. V najlepšej desiatke je už tretí raz.
Rok 2014 sa zaradil medzi najúspešnejšie
Pokiaľ ide o olympijské športy, rok 2014 sa zaradil medzi najúspešnejšie v doterajšej existencii samostatnej Slovenskej republiky. Tento fakt sa odrazil aj v skutočnosti, že hlasy dostalo len 36 jednotlivcov (resp. dvojíc), čo je najmenej v histórii ankety KŠR SSN.
Na umiestnenie v najlepšej desiatke tentoraz nestačili vodným slalomárom bratancom Ladislavovi a Petrovi Škantárovcom ani zisk titulu majstrov Európy, celkové prvenstvo v seriáli SP a bronz z majstrovstiev sveta v C2 – obsadili 11. miesto. Tesne za nimi skončila strelkyňa Danka Barteková, ktorá v skeete získala medailu na európskom i svetovom šampionáte a pripísala si aj úspechy v SP.
Futbalisti vyhrali s náskokom 212 bodov
Aj v kategórii kolektívov bolo víťazstvo reprezentačného družstva futbalistov Slovenska úplne jednoznačné. Futbalisti chýbali len na piatich hlasovacích lístkoch a spomedzi 106 hlasujúcich novinárov ich až 89 zaradilo na prvé miesto. Vyhrali s náskokom 212 bodov, ktorý je štvrtý najvyšší v histórii ankety. Tím futbalistov – samozrejme, v odlišnom zložení – vyhral anketu KŠR SSN už v rokoch 2009 a 2010.
Rozdiely na ďalších miestach však boli malé. Druhú priečku obsadila hliadka 3xC1 vodných slalomárov, ktorá v zložení Martikán, Slafkovský a Beňuš zvíťazila na MS a v zložení Martikán, Slafkovský a Rozmuš na ME skončila tretia.
Singlkanoisti len o päť bodov predstihli družstvo strelkýň na skeet, ktoré v zložení D. Barteková, Stranovská a Štibravá získalo striebro na MS a zlato na ME. Štvrté skončili len s 2-bodovým odstupom od medailovej priečky hádzanárky Slovenska, ktoré sa v uplynulých dňoch predstavili po dlhých rokoch na európskom šampionáte. Na hlasovacích lístkoch sa objavilo spolu 11 kolektívov.
Anastasia Kuzminová (víťazka ankety Športovec roka, biatlon): „Rok 2014 bol krásny a plný zážitkov, najmä jeho úvod. Celkovo priniesol pre všetkých plno zážitkov, nielen čo sa týka športu. Mám rada svoju prácu, pretože to nie je len hobby. Je to niečo viac. Každý z nás chodí do práce a snaží sa ju vykonávať čo najlepšie, ja nie som výnimkou. Som veľmi rada, že ideme správnym smerom a robíme radosť ľuďom, keď sa nám darí.“
Pavol Gáborík (otec Marián Gáboríka, 2. miesto, ľadový hokej): „Je to pre Maja veľmi príjemné a pekné zadosťučinenie, ktoré prišlo v rozkvete jeho kariéry hneď po Stanleyho pohári. Určite to vníma ako krásny moment. Túto cenu si veľmi váži, veď nás poveril, aby sme ju za neho prebrali a mal ju na Vianoce.“
Dominika Cibulková (3. miesto, tenis): „Mám za sebou vynikajúci rok a som rada, že tu dnes môžem byť. Verím, že v nasledujúcom roku to bude ešte lepšie. Prvá polovica sezóny bola rozprávková, akoby zo sna. Potom prišiel menší útlm, sama som od seba čakala lepšie výsledky.“
Erik Vlček (4. miesto, rýchlostná kanoistika – K2): „Prvá trojka by bola krajšia, ale berieme aj štvrté miesto. Je to anketa, nie sme tu pre to, aby sme sa bili o každú pozíciu. Aspoň máme do budúcnosti čo zlepšovať. Mali sme úspešný rok, veď dávno sa nikomu nepodarilo získať dve zlaté medaily na jedných MS v disciplíne K2 na 500 aj 1000 metrov. Bol to výnimočný výsledok, no zostávame nohami na zemi, pretože na nás čaká náročná olympijská kvalifikácia do Ria.“
Juraj Tarr (4. miesto, rýchlostná kanoistika – K2): „Veľmi nás mrzí, že sme o bod štvrtí, zemiakové umiestnenie je také divné. Ja som však zvyknutý na štvrté miesta. Je to moje prvé umiestnenie medzi najlepšími v kategórii jednotlivcov, takže poteší. Je to pre nás motivácia do ďalšieho obdobia. Pred nami sú športovci, ktorí dosiahli veľký úspech a zaslúžili si to. Je to dobré pre slovenský šport, tento rok Slováci dosiahli viacero úspechov a novinári mali isto ťažkú úlohu.
Matej Tóth (6. miesto, atletika): „Mám za sebou najúspešnejší rok v kariére, darilo sa mi v športovej aj súkromnej oblasti. Som veľmi spokojný a teším sa, že dnes môžeme bilancovať. Som rád, že sa mne aj celej rodine vyhýbali zdravotné problémy. Rodinná idylka sa prejavila aj v športe. Vrcholom boli ME v Zürichu a moja prvá medaila z významného podujatia. Podľa mojich predstáv však prebehla celá sezóna.“
Erik Varga (7. miesto, športová streľba): „Je to pre mňa prekvapenie a veľká česť reprezentovať strelecký šport v tejto plejáde iných odvetví. Nečakal som, že sa sem dostanem, prišiel som s malou dušičkou. Cením si to, je to výsledok 25 rokov mojej práce. Výsledky hovoria sami za seba a to, že tu môžem byť, je pre mňa pocta. Mám za sebou úspešný rok, no nechcem zhadzovať ani tie predchádzajúce. “
Martina Hrašnová (10. miesto, atletika): „Je to pre mňa veľká česť a som aj prekvapená. To, že som sa dostala až medzi najlepších športovcov na Slovensku, je vynikajúce. So striebrom na šampionáte v Zürichu som maximálne spokojná, zlato bolo veľmi vzdialené.
Ján Kozák st. (tréner futbalovej reprezentácie, 1. miesto medzi kolektívmi): „Chlapci mali fantastický rok, taký ešte v ére samostatnosti Slovensko nemalo. Víťazstvo nad Španielskom, či na Ukrajine, v Macedónsku a Bielorusku a priebežné prvé miesto v kvalifikačnej skupine je veľmi pekný úspech. Na druhej strane viem, že ďalší rok bude pre nás veľmi ťažký. Je zaväzujúce, aby sme dobré veci dotiahli do konca. Pretože zajace sa počítajú až po poľovačke. Chceme ísť na európsky šampionát do Francúzska. Nebude to jednoduché, ale spoločnými silami by sa nám to mohlo podariť.“
Matej Beňuš (2. miesto medzi kolektívmi, člen vodnoslalomárskej hliadky 3xC1): „Sme spokojní, po dvoch tretích miestach sme skončili tentoraz druhí. Na futbalistov sme nemali, mali asi najlepší rok v ére samostatnosti, k čomu im gratulujem. Podarilo sa nám získať piaty titul svetových šampiónov v rade, toto prvenstvo bolo asi najtesnejšie.“
Danka Barteková (3. miesto medzi kolektívmi, členka družstva strelkýň na skeet): „Veľmi sa teším, že sme sa opäť dostali do prvej trojky. Znamená to, že sme dlhodobo vo svetovej špičke. Som rada, že pravidelne dosahujeme takéto úspechy. Novinári si to všimli i všímajú a prebrali sme si túto cenu.“
Eva Šuranová (atletika): „S takým niečím som vôbec nepočítala. Som nadšená a veľmi šťastná. V poslednom období som veľmi šťastná žena. Som vďačná každému, kto ma navrhol na túto poctu byť ako prvá žena medzi legendami. Dopriala by som to každému bývalému športovcovi. Je potrebné to využiť vtedy, keď niekdajší športovec ešte žije, aby si mohol užiť túto slávu. Neberiem to tak, že som sa športom zodrala, bolo to moje hobby. Do každej súťaže som išla s tým, že idem zvíťaziť, či na majstrovstvá Európy alebo olympiádu.
Kompletné výsledky ankety Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov
1. Anastasia KUZMINOVÁ, biatlon 1025 (87 – 10 – 5) 106x
2. Marián GÁBORÍK, ľadový hokej 712 ( 8 – 25 – 16) 100x
3. Dominika CIBULKOVÁ, tenis 586 ( 3 – 20 – 15) 93x
4. Erik VLČEK, Juraj TARR, rýchlostná kanoistika 585 ( 4 – 24 – 12) 88x
5. Peter SAGAN, cestná cyklistika 562 ( 2 – 12 – 16) 94x
6. Matej TÓTH, atletika 478 ( 0 – 4 – 10) 91x
7. Erik VARGA, športová streľba 367 ( 0 – 2 – 17) 66x
8. Adam ŽAMPA, zjazdové lyžovanie 336 ( 0 – 4 – 5) 80x
9. Marek HAMŠÍK, futbal 246 ( 2 – 1 – 4) 55x
10. Martina HRAŠNOVÁ, atletika 243 ( 0 – 1 – 1) 64x
11. Ladislav a Peter ŠKANTÁROVCI, vodný slalom 122( ————-) 46x
12. Danka BARTEKOVÁ, športová streľba 103 ( 0 – 2 – 0) 27x
13. Michal MARTIKÁN, vodný slalom 79 ( 0 – 0 – 2) 21x
14. Zuzana REHÁK ŠTEFEČEKOVÁ, šp.streľba 64 ( 0 – 0 – 1) 19x
15. Peter VELITS, cestná cyklistika 62 ( ————-) 21x
16. Alexander SLAFKOVSKÝ, vodný slalom 56 ( ————-) 16x
17. Henrieta FARKAŠOVÁ, paralympionička – zjazd. lyžovanie 43 ( 0 – 0 – 1) 15x
18. Martin ŠKRTEL, futbal 25 ( 0 – 1 – 0) 7x
19. Richard NAGY, plávanie 16 ( ————-) 7x
20. Martin KLIŽAN, tenis 14 ( ————-) 7x
21. Jana PURDJAKOVÁ, kulturistika 13 ( ————-) 4x
22. Tatiana JANÍČKOVÁ, cyklotrial 12 ( 0 – 0 – 1) 3x
23. Tomáš „Kid“ KOVÁCS, box 12 ( ————-) 4x
24. Peter HÁMOR, horolezectvo 11 ( ————-) 2x
25. Jaroslav HALÁK, ľadový hokej 9 ( ————-) 2x
26. Štefan SVITKO, motorizmus 8 ( ————-) 4x
27. Jakub KRAKO, paralympionik – zjazdové lyžovanie 7 ( ————-) 3x
28. Veronika VADOVIČOVÁ, paralympionička – streľba 5 ( ————-) 2x
Natália DUBOVCOVÁ, Dominika NESTARCOVÁ, pláž. volej. 5 ( ————-) 4x
István LÉVAI, grécko-rímske zápasenie 5 ( ————-) 3x
31. Zuzana TOMČÍKOVÁ, hokejbal, ľadový hokej 4 ( ————-) 2x
32. Jana DUKÁTOVÁ, vodný slalom 3 ( ————-) 2x
33. Marián JUNG, vodný motorizmus 2 ( ————-) 1x
Anton GAVEL, basketbal 2 ( ————-) 1x
Zuzana VRÁBLOVÁ, vodné lyžovanie 2 ( ————-) 1x
Dominika MULTÁŇOVÁ, fitnes 2( ————-) 1x
1. Futbalisti Slovenska 286 (89 – 7 – 5) 101x
2. Hliadka 3xC1 vodných slalomárov SR 74 (10 – 16 – 12) 38x
3. Družstvo strelkýň SR na skeet 69 ( 3 – 22 – 16) 41x
4. Hádzanárky Slovenska 67 ( 1 – 22 – 20) 43x
5. Miešaná štafeta Slovenska v biatlone 48 ( 2 – 13 – 16) 31x
6. Basketbalistky Slovenska 35 ( 0 – 10 – 15) 25x
7. Volejbalisti Slovenska 26 ( 1 – 8 – 7) 16x
8. Štvorkajak rýchlostných kanoistov SR 19 ( 0 – 6 – 7) 13x
9. Hliadka 3xC2 vodných slalomárov SR 6 ( 0 – 1 – 4) 5x
10. Družstvo rafteriek Mistralu Bratislava 5( 0 – 1 – 3) 4x
11. Futbalisti Slovenska do 21 rokov 1( 0 – 0 – 1) 1x