Kybernetická bezpečnosť na Slovensku čelí výzvam vo vzdelávaní a nedostatku odborníkov (rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tento článok pre vás načítala AI.

Kybernetická bezpečnosť na Slovensku čelí výzvam vo vzdelávaní a nedostatku odborníkov. Mária Krahulecová, spoluzakladateľka Cubic Conference, v rozhovore pre Tlačovú agentúru SITA upozornila na významnú potrebu zvýšenia úrovne kybernetickej bezpečnosti na Slovensku, a to najmä prostredníctvom vzdelávania.

„Z môjho pohľadu, ako organizátora podujatí v tejto oblasti a vzdelávacích aktivít, vnímam, že máme na Slovensku veľké množstvo skvelých odborníkov tejto oblasti, ktorí sú uznávaní aj doma, aj v zahraničí. Z tohto pohľadu vnímam, že naozaj máme dobrý základ na to, aby naozaj Slovensko mohlo postupne zvyšovať svoju úroveň kybernetickej bezpečnosti. Určite vážnym takým alarmujúcim nedostatkom je nedostatok týchto odborníkov,“ uviedla Krahulecová v rozhovore pre SITA.

Výzva pre mladú generáciu

Podľa jej slov, len 12 z 27 štátov Európskej únie vyučuje kybernetickú bezpečnosť na stredných školách ako predmet, čo by u Slovenska výrazne pomohlo mladým generáciám prispieť k tomuto rýchlo rastúcemu odboru.

„Tým možno aj taká malá výzva pre mladú generáciu, že naozaj v tomto odbore je obrovské množstvo príležitostí. Je to mimoriadne rastúce odvetvie. Takže možno výzva aj týmto smerom a samozrejme aj našim relevantným úradom, aby naozaj na tomto popracovali. Aj keď už sú tu signály, už sa na tom pracuje, ale stále si myslím, že toho vzdelávania je viac v tej komerčnej sfére, ako v tom formálnom vzdelávaní. Takže tam vidím ešte veľký priestor,” priznala spoluzakladateľka Cubic Conference.

Phishing a skimming

Medzi najväčšie hrozby, ktorým čelí Slovensko, Krahulecová zaradila globálne riziká ako phishing a rôzne formy skimmingu. Ide o podvodné e-maily alebo rôznu komunikáciu, ktorá má za cieľ svoju obeť priviezť na buď škodlivý kód, alebo na nejakú stránku, kde si má aktualizovať svoje údaje alebo nejaké údaje poskytnúť, ktoré potom môžu byť proti nemu zneužité.

„Podľa štatistík skoro 80 % všetkých útokov vlastne prichádza cez phishing. Aby som len možno vysvetli, tak ten phishing je vlastne podvodný e-mail, ktorý možno už niektorí aj poznáme, keď nám príde nejaký e-mail, ktorý sa tvári, že je to banka alebo kuriérska spoločnosť, a snaží sa od nás vylákať, či už nejaké prístupové údaje alebo nejaké naše osobné údaje,“ upozornila, pričom zdôraznila dôležitosť zvýšenej obozretnosti a vzdelania používateľov.

Upozornila tiež na bežné praktiky, ako sú podvodné e-maily, ktoré sa tvária ako korešpondencia od bánk alebo kuriérskych spoločností. Podľa Krahulecovej je nutné zlepšiť všeobecné povedomie o kybernetických hrozbách medzi obyvateľstvom, aby sme vedeli správne reagovať na takéto možné riziká. Aj keď boli zaznamenané isté pokroky, vzdelávanie v oblasti kybernetickej bezpečnosti je stále podľa jej slov viac rozšírené v komerčnej sfére než vo formálnom vzdelávacom systéme.

V rozhovore sa tiež dozviete:

  • ako sa môžu firmy a organizácie chrániť pred kybernetickými útokmi
  • Ako je Slovensko pripravené na potenciálne kybernetické útoky
  • Kde je viac kybernetických útokov, vo verejnom alebo súkromnom sektore
  • Ako nové technológie vplývajú na kybernetickú bezpečnosť
  • Ako sa Slovensko zapája do medzinárodnej spolupráce v oblasti kybernetickej
  • Aké sú najčastejšie zraniteľnosti, ktoré zneužívajú kybernetickí útočníci u bežných ľudí, a ako sa pred kybernetickými útokmi chrániť
  • Akú úlohu zohrávajú slovenské IT firmy v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Rozhovory zo štúdia SITA si môžete vypočuť aj na —> Spotify

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária Krahulecová