- aktualizované 10. októbra 16:35
Na Ukrajinu pri pondelňajších ruských raketových útokoch podľa hlavného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl od rána vystrelili najmenej 75 striel.
Ľudia v úkrytoch
Generál Valerij Zalužnyj na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že ukrajinská armáda 41 z nich zostrelila. Informuje o tom portál news.sky.com.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
„Teroristický štát uskutočňuje raketové a letecké údery, používa bezpilotné lietadlá. Ráno vypálili 75 rakiet, 41 z nich neutralizovala protivzdušná obrana,“ uviedol Zalužnyj.
Bombardovanie Ukrajiny je odplatou za Krymský most, oznámil Putin
„Ozbrojené sily robia všetko možné na ochranu spoluobčanov. Avšak útok nepriateľa pokračuje. Vyzývam všetkých, aby zostali v úkrytoch,“ dodal.
Útok na centrum Kyjeva
Kyjevský starosta Vitalij Kličko informoval, že výbuchy zaznamenali vo štvrti Ševčenkivskij, časti Kyjeva, ktorá zahŕňa historické staré mesto a niekoľko vládnych budov.
Po prvom útoku na hlavné mesto požiar podľa slov poradcu ukrajinského ministra vnútra Rostyslava Smyrnova zachvátil šesť áut a ďalších 15 vozidiel bolo poškodených. Podľa viacerých správ bol pri bombardovaní zasiahnutý aj nemecký konzulát v Kyjeve. Informuje o tom denník Bild. Hovorca ministerstva zahraničia potvrdil, že budova, v ktorej je nemecká kancelária pre víza, utrpela škody. Niekoľko mesiacov však už bola mimo prevádzky a nikto zo zamestnancov tam v čase útokov nebol prítomný, dodal.
Redaktori agentúry AP tiež v pondelok ráno hlásili explózie z mesta Dnipro a ukrajinské médiá informujú o explóziách na mnohých ďalších miestach, vrátane Ľvova na západe krajiny, kam mnohí ušli pred bojmi na východe Výbuchy nastali aj v mestách Charkov, Ternopiľ, Chmeľnyckyj, Žytomyr alebo Kropyvnyckyj. Počet mŕtvych a zranených však zatiaľ nie je známy.
Ukrajinská polícia uviedla, že v dôsledku pondelkových ruských vzdušných úderov po celom území krajiny zomrelo najmenej desať ľudí a najmenej 60 bolo zranených. Predpokladá sa však, že počet obetí na životoch aj počet zranených sa ešte zvýši. Už skôr ukrajinské úrady oznámili, že len v Kyjeve raketové útoky v pondelok zabili osem ľudí.
Rusko malo dva terče
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že pondelkové ráno bolo „ťažké“, keďže krajinu zasiahli „desiatky rakiet“.
Dodal, že Rusko malo „dva terče“. Prvým podľa jeho slov boli energetické zariadenia po celej krajine. „Chcú paniku a chaos, chcú zničiť náš energetický systém. Sú zúfalí,“ vyjadril sa. „Druhým terčom sú ľudia,“ povedal Zelenskyj a vyzval obyvateľov krajiny, aby zostávali v úkrytoch.
Rusi sa na Ukrajine sústredia na Donbas, pri Bachmute bojuje aj Vagnerova skupina
Rozsiahle pondelkové bombardovanie Ukrajiny podľa premiéra krajiny doteraz zasiahlo 11 dôležitých infraštruktúrnych zariadení v ôsmich regiónoch. „Do 11:00 bolo poškodených jedenásť dôležitých infraštruktúrnych zariadení,“ povedal predseda vlády Denys Šmyhaľ.
„Niektoré oblasti sú teraz odrezané. Je nutné byť pripravený na dočasné prerušenie osvetlenia, dodávok vody a telekomunikácií,“ uviedol premiér. „Hlavným cieľom týchto vojnových zločincov je zasiať paniku, vystrašiť a ponechať Ukrajincov bez svetla a kúrenia,“ dodal. Informuje o tom portál news.sky.com.
Rakety preleteli aj ponad Moldavsko
Tri strely s plochou dráhou letu, ktoré v pondelok ráno vypálili z ruských lodí v Čiernom mori na Ukrajinu, preleteli cez moldavský vzdušný priestor. Informoval o tom podpredseda moldavskej vlády Nicu Popescu, ktorý je zároveň ministrom zahraničných vecí a európskej integrácie. Ako dodal, predvolal si v tejto súvislosti ruského veľvyslanca.
Podľa moldavského ministerstva obrany trojica striel preletela ponad severnú časť krajiny a „predstavovala nebezpečenstvo pre infraštruktúru (Moldavska) a najmä civilné lietadlo, ktoré v tom čase letelo vo vzdušnom priestore krajiny“.
Pravdepodobne práve tieto strely smerovali na mesto Ľvov. Ako informovala tamojšia mestská rada, v dôsledku útokov je bez elektriny asi 90 % mesta, v ktorom žije viac ako 700-tisíc obyvateľov. V meste nejazdia električky a trolejbusy. Namiesto toho posilnili autobusovú dopravu.
„Viac ako 80 % semaforov nefunguje. Na veľkých križovatkách je regulovaná doprava,“ uvádza sa v správe. Okrem toho v meste chýba teplá voda, studenú dodávajú cez záložný zdroj. „Problémy sú aj s mobilnou komunikáciou. Sme v kontakte s mobilnými operátormi,“ dodal magistrát Ľvova, ktorý sa nachádza asi 200 kilometrov od najbližšieho hraničného priechodu so Slovenskom.