Lacko nestačil v 2. kole na Južného

Lacko

PARÍŽ 26. mája (WEBNOVINY) – Slovenský tenista Lukáš Lacko tretí raz tento rok nevyužil náskok setu proti vysoko favorizovanému Rusovi Michailovi Južnému. V stredajšom stretnutí 2. kola dvojhry na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (23. mája – 6. júna, celková dotácia 16 807 400 eur, antuka vonku) podľahol jedenástke žrebu a štrnástke svetového rebríčka ATP za 176 minút 7:6 (8), 3:6, 3:6, 2:6.

V otváracej časti sa Lackovi nevypomstilo, že pri skóre 5:4 nezvládol servis na jej zisk. Predtým okamžite stratil brejk na 3:2. V dvanástom geme ako podávajúci odvrátil setbal a v tajbrejku dosiahol obrat zo 4:6 na 7:6, napokon však zužitkoval až tretiu svoju možnosť ujať sa vedenia – Južnyj poslal bekhendový return do siete. Od skóre 3:2 v druhom dejstve prehral daviscupový reprezentant SR 7 gemov v rade, a hoci si od stavu 0:3 v treťom sete už udržiaval podanie, náskok súpera nezlikvidoval. Vo štvrtom dejstve rozbehnutý Rus s elegantným jednoručným bekhendom odskočil na 4:0 a v ôsmej hre zakončil esom po krátkej dažďovej prestávke. Kuriozitou duelu bola loptička, ktorá priletela na kurt z vedľajšieho v značne dôležitej situácii, keď Lacko pri skóre 30:30 v 12. hre prvej časti mal prevahu vo výmene, ktorú však museli prerušiť a protivník si pri opakovaní vypracoval perfektným krížnym forhendovým returnom setbal.

„V prvom sete sme obaja hrali výborný tenis. Získal som ho, ale trval takmer hodinu a štvrť a po ňom už som cítil nástup únavy. Kým hráč vedie, tak mu vyčerpanosť až natoľko neprekáža, lenže so stratou podania na začiatku druhej časti mi opadla aj koncentrácia, začal som robiť chyby a on to využil. Južnyj si herne držal rovnakú úroveň a ja som postupne klesal,“ skonštatoval Lukáš Lacko pre agentúru SITA a dodal: „Počas druhého setu mi dochádzala para a to rozhodlo. Set a pol som stíhal držať tempo, byť včas pri loptách a kontrovať, ale čím dlhšie sme hrali, tým som bol pomalší. Vždy mi chýbal krok – dva, nebol som v optimálnych pozíciách a Južnyj si ma rozoberal. Chcel som vzdorovať za každého stavu, lenže telo neposlúchalo ako v prvom sete, reakcie a štarty za loptičkami sa horšili. Možno ak by som nemal za sebou taký dlhý zápas v prvom kole a vydržal by som teraz v nezmenenom nasadení, mohlo to byť iné. Herne sme totiž set a bol boli vyrovnaní, lenže toto je grandslamový turnaj a také veci sa stávajú, nemôžem sa na to vyhovárať.“

Južnyj skonštatoval: „Nezačal som tak, ako som si predstavoval. Presnejšie, súper začal tak, ako som nechcel. Set a pol si počínal excelentne. Je to veľmi nebezpečný hráč a ak dokáže vytrvať celý zápas, bude v renkingu oveľa vyššie. Nepovedal by som, že dnes rozhodli moje skúsenosti, skôr jeho únava. Nechcem tým naznačiť, že za iných okolností by som prehral, ale mohlo to byť až do konca také vyrovnané, ako v prvých dvoch setoch. Po strate toho vstupného som si povedal, že nemôžem čakať, kým on prípadne začne robiť chyby. Uvedomil som si, že musím byť aktívnejší, čo sa mi potom aj darilo.“

Zverenec fedcupového kapitána SR Mateja Liptáka si za svoje účinkovanie na 109. ročníku majstrovstiev Francúzska pripíše 45 bodov do hodnotenia a odnesie šek na 25 000 eur. Dvadsaťdvaročný piešťanský rodák Lacko, 81. v renkingu, proti Južnému raz už aj podával na triumf, ale bez výnimky napokon ťahal za kratší koniec: 23. februára na „harde“ v Dubaji 7:6 (3), 6:7 (5), 1:6 a 11. mája v Madride na najpomalšom povrchu 6:2, 3:6, 1:6.

Slovenský daviscupový reprezentant Lacko v roku 2009 pri Buloňskom lesíku neštartoval, v tom období sa presadil na challengeri na tvrdom povrchu v uzbeckej Fergane. Predvlani v úvodnom kole parížskej kvalifikácie získal iba jeden gem proti kazašskému reprezentantovi Jurijovi Ščukinovi a pri seniorskom debute na ročníku 2007 nestačil pri vstupe do eliminácie na Izraelčana Harela Levyho. V roku 2005 bol v miestnom juniorskom semifinále.

Trojnásobný štvrťfinalista z hlavného profesionálneho okruhu v tejto sezóne Lacko (postupne Chennai, Záhreb, Memphis) vyrovnal svoj doterajší grandslamový rekord v podobe prieniku do 2. kola na januárových melbournských Australian Open, kde potom podľahol trikrát 2:6 obhajcovi trofeje Rafaelovi Nadalovi zo Španielska. Ešte nezdolal hráča nad 24. priečkou v systéme, takýto skalp zaznamenal 4. februára v spomenutom Záhrebe proti chorvátskemu veteránovi Ivanovi Ljubičičovi. Člen programu NTC Lacko prišiel na toto podujatie po sérii 4 prehier a pri priebežnej negatívnej bilancii 1:7.

Držiteľ troch challengerových trofejí Lacko v 1. kole pri Buloňskom lesíku v takmer 5-hodinovom do nedele i pondelka pre tmu rozloženom „maratóne“ prvý raz vo svoj kariére triumfoval v päťsetovom súboji. Amerického kvalifikanta Michaela Yaniho zdolal aj cez 3 mečbaly súpera 12:10 v rozhodujúcej časti a s dovedna 71 hrami protagonisti vyrovnali rekord tohto podujatia v ére od zavedenia tajbrejku. Dosiaľ mal Lacko na konte tri nezdary 5-setového typu, všetky v Davisovom pohári – postupne proti Gruzíncovi Iraklimu Labadzemu, Srbovi Jankovi Tipsarevičovi a Talianovi Fabiovi Fogninimu.

Dvojhra mužov na Roland Garros 2010 je už bez slovenského zastúpenia. Karol Beck v utorok v 1. kole nestačil na Nemca Philippa Kohlschreibera, premožiteľ Dominika Hrbatého z 1. kola eliminácie Martin Kližan i Pavol Červenák prehrali vo finálovom 3. kole kvalifikácie.

Dvojhra mužov – 2. kolo:

Michail Južnyj (11-Rus.) – Lukáš Lacko (SR) 6:7 (8), 6:3, 6:3, 6:2 (70, 36, 36, 41)