LACKO: Petzschner bol ťažší súper ako Ljubičič

Lacko

ZÁHREB 5. februára (WEBNOVINY) – Slovenský tenista Lukáš Lacko skončil svoje účinkovanie na turnaji ATP World Tour 250 PBZ Zagreb Indoors v chorvátskom Záhrebe (dotácia 450 000 eur, vrdý povrch RuKort Hard v hale) vo štvrťfinále dvojhry. V súboji dvoch nenasadených hráčov Lacko podľahol Nemcovi Philippovi Petzschnerovi za 106 minút 7:6 (1), 2:6, 2:6. Po úspešnej tajbrejkovej koncovke prvého setu už v ďalších dvoch dejstvách uhral Lacko (72. v renkingu ATP) dovedna len štyri gemy. Víťaz využil 6 z 12 možností na brejk, zatiaľ čo jeho slovenský súper len dva z rovnakého počtu. Súperom Petzschnera v semifinále bude jeho krajan Michael Berrer. „Súper ma vždy na začiatku setov brejkol, nejako sa to zbehlo proti mne, mal aj dosť šťastia. Mne skončilo pár lôpt tesne vedľa, on dával voleje aj rámom do kurtu. Celkovo sa mi to ťažko hodnotí. Nezahral som zle, ale Nemec v dôležitých momentoch zabral, popadali mu údery k čiaram a od toho sa odvíjal ďalší vývoj,“ povedal v prvej reakcii Lukáš Lacko pre agentúru SITA.

Napriek piatkovej prehre si zverenec fedcupového kapitána Mateja Liptáka v Záhrebe vyrovnal svoje dosiaľ najlepšie vystúpenie na turnaji hlavného okruhu ATP. Vo štvrťfinále bol aj začiatkom roka na porovnateľnom podujatí ATP World Tour 250 v indickom Chennai. Za postup medzi osmičku najlepších v chorvátskej metropole si 22-ročný piešťanský rodák pripísal 45 bodov do rebríčka ATP a prémiu 11 140 eur. V osemfinále navyše dosiahol rebríčkovo najcennejší skalp kariéry, keď zdolal bývalú svetovú trojku, domáceho matadora Ivana Ljubičiča. „S Ljubičičom to bolo príjemnejšie, jeho hra mi sedela oveľa viac ako dnes Petzschner a jeho bekhendové slajzy. Naoko mal byť Nemec možno ľahší súper, ale vôbec to také nebolo,“ skonštatoval Lacko.

Šampión z halového turnaja vo Viedni 2008 Petzschner (84. v rebríčku ATP, ale bol aj 35.) začal čistou hrou s dvoma esami. Lacko vzápätí kontroval na 1:1. Vo štvrtom geme slovenský tenista prvýkrát neudržal svoje podanie a vzápätí prehrával už 1:4. Dovtedy uhral len jednu loptičku na returne. Potom sa Lacko dostal zo stavu 15:40 pri svojom servise a to ho povzbudilo. Sériou troch gemov v rade vyrovnal na 4:4 a napokon sa muselo do tajbrejku. Ešte predtým v desiatom geme slovenský tenista pri svojom podaní úspešne čelil setbalu súpera. Tajbrejk už Lacko zvládol veľmi dobre. Rýchlym nástupom si vytvoril náskok 5:0 a napokon za 49 minút získal úvodné dejstvo 7:6 v tajbrejku, v ktorom súperovi povolil jeden bod. Druhý set mal rýchly spád, ale v neprospech slovenského daviscupového reprezentanta. Hneď na úvod Lacko odovzdal súperovi po druhý raz v stretnutí svoj servis a ten postupne svoj náskok natiahol až na 4:0. Až vtedy získal piešťanský rodák prvý gem, ale napokon prehral set hladko 2:6. Petzschner „zabil“ pri setbale svoje deviate eso. V rozhodujúcom dejstve sa po úvodnom brejku a rebrejku dostal 25-ročný Nemec do vedenia 4:1 a to už bolo rozhodujúce. Za stavu 5:2 využil Petzschner pri svojom podaní druhý mečbal. „Súper hral defenzívne, ale keď mal kratšiu loptu, vedel z nej účinne zaútočiť. Tiež vedel nabehnúť a zakončiť pri sieti a výborne servoval. Dosť vedel pomôcť servisom,“ komentoval Lacko a pridal aj krátke hodnotenie celého svojho vystúpenia v Záhrebe: „Na to, že príprava nebola ideálna a bol som trošku chorľavý, myslím si, že to tu bolo z mojej strany dobré.“ V najbližšom týždni má slovenská jednotka v pláne tréning v domácich podmienkach a potom výjazd na dva turnaje ATP 500 do amerického Memphisu a Dubaja v Spojených arabských emirátoch.