Ladislav Bašternák čelí ďalšej obžalobe, týka sa komplexu Bonaparte

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladislav Bašternák
Podnikateľ Ladislav Bašternák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Podnikateľa Ladislava Bašternáka obžalovali v ďalšej trestnej veci. Podľa medializovaných informácií má ísť o vratky DPH v súvislosti s komplexom Bonaparte.

„Podanie predmetnej obžaloby dňa 2. júna potvrdzujem,“ povedal pre agentúru SITA prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta. Detaily však nespresnil, keďže momentálne podľa vlastných slov vykonáva úkony trestného konania.

Vinný z neodvedenia dane a poistného

Podnikateľa v auguste 2021 Okresný súd Bratislava V uznal za vinného z trestného činu neodvedenia dane a poistného, súhrnný a úhrnný trest mu však neuložil. Trest, ktorý obžalovanému uložil v roku 2018 Okresný súd Bratislava II a potvrdil ho aj odvolací súd, totiž sudkyňa považovala za dostačujúci.

Prokurátorka vtedy na mieste podala odvolanie, keďže pre obžalovaného považovala sedemročný trest. Ladislav Bašternák ešte pred vynesením rozsudku svoju vinu priznal. Krajský súd v Bratislave neskôr rozhodnutie prvostupňového súdu potvrdil.

DPH si skrátil o státisíce eur

Podľa obžaloby podal Ladislav Bašternák v mene obchodnej spoločnosti na Daňovom úrade Bratislava daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty (DPH) za zdaňovacie obdobie február 2013, v ktorom zatajil uskutočnený zdaniteľný obchod spočívajúci v prevode nehnuteľnosti, konkrétne bytov nachádzajúcich sa v bytovom komplexe Five Star Residence. Tým si skrátil DPH vo výške 200 000 eur.

Podnikateľovi už v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest, ktorý mu v novembri 2018 uložil Okresný súd Bratislava II. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján ŠantaLadislav Bašternák
Firmy a inštitúcie Úrad špeciálnej prokuratúry