BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Téma Ukrajiny dominovala na dvojdňovom rokovaní ministrov zahraničných vecí krajín Visegrádskej štvorky (V4) a Severskej rady a pobaltských krajín (NB8) na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách.
—-> TU.
Ministri diskutovali aj o možnostiach posilnenia spolupráce medzi ich krajinami, hovorilo sa aj o energetickej bezpečnosti v kontexte zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Ako na tlačovej konferencii informoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, jedným z výsledkov rokovania je aj spoločné vyhlásenie spolupredsedov tohto stretnutia.
Ukrajina nevyhnutne potrebuje mier
Ministri vyjadrili hlboké znepokojenie nad nedávnou eskaláciou násilia na východe Ukrajiny, zhodli sa na podpore tamojšieho reformného procesu a vyriešenia krízy diplomatickými prostriedkami. „Naše krajiny sú pripravené Ukrajine naďalej pomáhať. Ukrajina nevyhnutne potrebuje mier a všetkým nám záleží na tom, aby boli dohodnuté podmienky mieru dodržiavané,“ povedal Lajčák.
Účastníci rokovania zdôraznili potrebu úplnej a bezpodmienečnej implementácie Minského protokolu a Minského memoranda. „Nedostali sme sa však ešte tak ďaleko, aby sme mohli hovoriť o zrušení sankcií.“ zdôraznil Lajčák, ktorý ich označil za politický nástroj.
Piatkový program rokovania síce patril diskusiám o Ukrajine a pomoci európskych partnerov v procese reforiem, ukrajinskému ministrovi zahraničných vecí Pavlovi Klimkinovi sa však na Slovensko prísť nepodarilo. Pôvodne sa mal s politikmi stretnúť na pracovných raňajkách.
Otázka energetickej bezpečnosti je najaktuálnejšia
Program stretnutia sa vo štvrtok 12. marca začal diskusiou o Energetickej únii za účasti podpredsedu Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroša Šefčoviča. Otázka energetickej bezpečnosti je podľa ministrov v kontexte ukrajinskej krízy v súčasnosti najaktuálnejšia. Hovorili tak o naliehavej potrebe posilnenia bezpečnosti energetických dodávok, zvýšenia energetickej efektivity, udržiavania konkurenčných cien energií a znižovania závislostí od dodávok plynu a ropy.
„Európska únia je najväčší zákazník, opakovane sme vystavení rozličným hrám a manipuláciám, platíme rozličné ceny,“ zdôvodnil Lajčák. Reagoval tiež na ohlasované plány Ruska obísť Ukrajinu, čo by znamenalo aj automaticky obísť Slovensko.
„Kľúčovým elementom energetickej nezávislosti je to, aby sme mali viac alternatívnych zdrojov a viac alternatívnych trás. Mali by sme mať aspoň tri možnosti. Myslím si, že ten proces je naštartovaný tak, že v priebehu troch až štyroch rokov bude energetická mapa vyzerať inak, a tým aj naša situácia, „ dodal minister.
Hovorili aj o summite v Rige
Ďalšou diskusnou témou bolo Východné partnerstvo v súvislosti s pripravovaným summitom, ktorý sa uskutoční v máji v Rige. „Hovorili sme o očakávaniach od summitu. Zhodli sme sa na tom, že bude dôležitý, pretože sa odohráva v zmenených politických podmienkach,“ reagoval minister Lajčák. Spolu so zahraničnými ministerskými kolegami sa zhodli na tom, že summit by mal posilniť ekonomickú integráciu či zlepšiť zapojenie občianskej spoločnosti.
Stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín V4, krajín Severskej rady (NC) a pobaltských štátov (B3) sa uskutočnilo v spolupráci slovenského predsedníctva vo V4 a Dánska. Išlo o tretie ministerské stretnutie predstaviteľov troch regionálnych združení zamerané na upevnenie vzájomných väzieb prostredníctvom naštartovania pravidelného dialógu v oblasti regionálnej spolupráce a posilnenia súčinnosti primárne v rámci EÚ. Prvé stretnutie sa uskutočnilo vo februári 2013 v Gdańsku (Poľsko) a druhé v marci 2014 v Narve (Estónsko).