WASHINGTON 16. septembra (WEBNOVINY) – Bývalý popredný poradca amerického prezidenta Baracka Obamu Lawrence Summers, ktorý bol za prezidenta Billa Clintona ministrom financií, sa vzdal možnosti byť nominovaný za nástupcu Bena Bernankeho na poste šéfa Federálneho rezervného systému (Fed).
Dôvodom bol tlak zo strany liberálov. „Dnes som hovoril s Larrym Summersom a akceptoval som jeho rozhodnutie, aby sa o ňom neuvažovalo ako o šéfovi Federálneho rezervného systému,“ uviedol Obama vo vyhlásení, ktoré zverejnil v nedeľu.
O Summersovi, ktorý sa všeobecne považuje za výborného ekonóma schopného robiť rázne rozhodnutia, sa uvažovalo ako o poprednom kandidátovi na post šéfa centrálnej banky USA. Poškodzovali ho však sporné otázky vrátane toho, že v 90. rokoch podporoval dereguláciu.
„Neochotne som dospel k záveru, že možný proces môjho potvrdenia by bol svárlivý, čo by neslúžilo záujmom Fedu-u a vlády a nakoniec ani záujmom prebiehajúceho ekonomického zotavovania krajiny,“ uviedol Summers v liste Obamovi.
Favoritom je Janet Yellenová
Očakávalo sa, že štyria demokratickí senátori v bankovom výbore Senátu by hlasovali proti nominácii Summersa.
Dvadsať demokratických členov Senátu podpísalo list vyzývajúci na nomináciu zástupkyne šéfa Fed-u Janet Yellenovej.
Aj Summers aj Yellenová sa považujú ako vysoko kvalifikovaní kandidáti na post šéfa centrálnej banky.
Finančné trhy sú však presvedčené, že v prípade Yellenovej je trochu väčšia pravdepodobnosť udržiavania voľnej menovej politiky. Funkčné obdobie Bernankeho sa končí v januári.
Trhy po nedeľňajšom vyjadrení Summersa rátajú s tým, že nový šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) predĺži obdobie voľnej menovej politiky, ktorá zaplavila globálne trhy finančnou hotovosťou.
Favoritom na vystriedanie Bena Bernankeho na poste šéfa Fed-u sa stala jeho zástupkyňa Janet Yellenová. Terajšia zástupkyňa šéfa centrálnej banky USA je známa ako obhajkyňa voľnejšej menovej politiky v záujme podpory ekonomického zotavovania krajiny.
Americké akciové indexy posilnili
Po správe, že Summers sa vzdal možnosti byť šéfom Fed-u, futurity na americké akciové indexy posilnili. Investori a analytici uviedli, že tento rast pravdepodobne bude pokračovať aj počas pondelkového obchodovania.
„Moja prvá myšlienka bola taká, že trhy posilnia,“ povedal Scott Frew, majiteľ spoločnosti Rockingham Capital Advisors. „Určite existuje pocit, že Yellenová je výraznejším stúpencom voľnej menovej politiky ako Summers,“ dodal.
Fed v snahe o podporu najväčšej ekonomiky sveta počas finančnej krízy aj po nej prijal mimoriadne opatrenia. Názor, že by čoskoro svoje menové stimuly mohol stiahnuť, však poškodil globálne trhy.
Poukazuje to na to, ako každý krok centrálnej banky USA ovplyvňuje veľkých aj malých investorov po celom svete. Fed bude najbližšie zasadať 17. a 18. septembra a bude diskutovať o tom, či zredukuje svoj program nákupov aktív.