Lekári a dobrovoľníci budú v piatok rozdávať srdie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Pri príležitosti Svetového dňa srdca a projektu Mesiac o srdcových témach (MOST) rozbehne Slovenská nadácia srdca a Slovenská kardiologická spoločnosť pod záštitou ministra zdravotníctva SR Richarda Rašiho v piatok 25. septembra kampaň venovanú celonárodnej edukácii občanov o závažnosti hlavných rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení. Vzdelávanie obyvateľstva sa totiž ukazuje ako najdôležitejší nástroj na zlepšenie nielen prevencie vzniku týchto ochorení, ale aj na zlepšenie kontroly najzávažnejších kardiovaskulárnych rizikových faktorov, ktoré sú na Slovensku stále nedostatočne kontrolované.

Počas akcie s názvom Lekári vyrážajú do ulíc bude vo vyše štyridsiatich mestách po celom Slovensku viac ako 500 dobrovoľníkov, väčšinou študentov, informovať občanov o hlavných rizikových faktoroch, súčasne budú rozdávať kartičky zdravého života s dôležitými edukačnými informáciami a poskytnú informáciu o najbližšom stanovišti hliadky zdravia, kde si občania môžu nechať zmerať krvný tlak, cholesterol a podobne. Hliadky zdravého života pozostávajúce z lekárov a zdravotníckych pracovníkov na Staniciach merania zdravého života ľudí poučia o najzávažnejších kardiovaskulárnych rizikových faktoroch a súčasne budú vykonávať okoloidúcim merania krvného tlaku, hladiny cholesterolu v krvi a koncentrácie oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu u fajčiarov. Uvedené merania bude možné zrealizovať aj približne v 300 lekárňach, Poradniach zdravia a pravdepodobne aj v ambulanciách niektorých všeobecných lekárov. Každý vyšetrený získa špeciálnu kartičku s kódom zdravého života (0-30-5-120-80), teda s hodnotami, ktorých dodržiavanie mu zabezpečí významnú prevenciu vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Všetci skontrolovaní pacienti dostanú červené srdiečko so ženskou tvárou symbolizujúce celý projekt.

Navyše v piatich Vlakoch zdravého života vypravených na piatich trasách (Bratislava – Košice cez Žilinu, Bratislava – Košice cez Rožňavu, Bratislava – Banská Bystrica, Bratislava – Štúrovo, Bratislava – Žilina, v oboch smeroch) budú zdravotnícki pracovníci realizovať spomínané merania a budú poskytovať cenné informácie o zdravom životnom štýle cestujúcim. V jednom z týchto vlakových spojov sa povezie aj minister zdravotníctva Richard Raši. „Každý človek na Slovensku by mal minimálne do 65 roku života žiť bez kardiovaskulárnych chorôb,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave Raši. „Táto akcia je o tom, aby nám nestúpal krvný tlak, aby sme neboli obézni a aby sme športovali – jednoducho, aby sme boli zdraví,“ dodal minister.

Ako uviedol správca Slovenskej nadácie srdca Gabriel Kamenský a jeden z realizátorov projektu, až takmer 62 percent žien zomrie na následky choroby srdcovej sústavy, čo je niekoľkonásobne viac ako na všetky druhy rakoviny dohromady. „Donedávna sa napriek tomu viac ľudí obávalo rakoviny než kardiovaskulárnych ochorení. Aj na základe našej aktivity si však začali uvedomovať riziká kardiovaskulárnych chorôb,“ povedal Kamenský.

V roku 2008 sa prostredníctvom projektu MOST podarilo zvýšiť informovanosť obyvateľstva o správnych hodnotách najzávažnejších rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení, ktorými sú hladina cholesterolu a tlak krvi, o sedem percent, pričom u tých osôb, ktorí kampaň zaznamenali, bolo toto percento ešte takmer dvojnásobne vyššie. V súčasnosti je však stále viac ako polovica všetkých úmrtí spôsobená kardiovaskulárnymi ochoreniami. Stále viac ako 40 percent občanov nemá dostatočné informácie ako predchádzať týmto z pohľadu úmrtnosti najzávažnejším ochoreniam, a veľká časť populácie nevie, aká je správna hodnota optimálneho krvného tlaku a hodnota cholesterolu v krvi.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Raši