BRATISLAVA 24. júna (WEBNOVINY) – Skrátenie lekárskych služieb prvej pomoci (LSPP) do 22:00 bude na rokovaniach s ministerstvom zdravotníctva presadzovať Asociácia súkromných lekárov (ASL).
Teraz pohotovosti v pracovných dňoch fungujú od 15:30 do 7:00 a počas víkendov od 7:00 do 7:00. Ambulantní lekári argumentujú nízkou vyťaženosťou v nočných hodinách a slabým technickým zázemím.
„Máme vynikajúco vybudovanú sieť rýchlej zdravotnej a lekárskej pomoci. Ja ako pacient by som určite chcel, aby ma v prípade potreby prišli ošetriť zdravotníci s moderne vybavenou záchrankou, lekár s jednou brašničkou pri vážnych prípadoch veľmi nepomôže,“ konštatoval prezident ASL Ladislav Pásztor.
Pohotovosti podľa jeho slov suplujú činnosť praktických lekárov a gro akútnych prípadov beztak riešia do 22:00.
Kvalitnú zdravotnú starostlivosť v nevyhnutných prípadoch môžu v noci poskytovať záchranky, pacienti s menej závažnými stavmi môžu počkať do rána. LSPP tak ako na Slovensku funguje podľa Pásztora už iba v Maďarsku.
Skrátenie pohotovostí do 22:00 navrhuje ASL aj z toho dôvodu, aby sestry mali spoje na cestu domov, čo by pri fungovaní do 24:00 už predstavovalo problém. V neposlednom rade lekári argumentujú aj vlastnou vyťaženosťou, ak slúžia na pohotovosti, pracujú nepretržite 32,5 hodiny.
Mzda je nejasná
Ambulantní lekári chcú s ministerstvom zdravotníctva riešiť aj ďalšie problémy prevádzky LSPP. Rezort zdravotníctva by mal podľa Pásztora stanoviť podmienky fungovania pohotovostí. Doteraz nie je presne definovaná odmena za služby, MZ by teda malo stanoviť hodinovú mzdu pre lekárov v LSPP.
V praxi sa niekde za pohotovosť platí slušne, v istých regiónoch dostávajú lekári za službu hodinovú mzdu dve až tri eurá a napríklad v Krupine podľa Pásztora slúžiaci od januára nevideli ani cent. Upraviť by sa mali i vzťahy medzi zmluvnými stranami – lekármi a poskytovateľmi.
Zákon lekárom stanovuje povinnosť nastúpiť do služby, nemôžu ju odmietnuť, ASL upozorňuje aj na problém rozdeľovania služieb zo strany vyšších územných celkov medzi jednotlivých lekárov, ktorý je často netransparentný a nemôžu sa voči nemu brániť.
Pásztor zároveň pripomenul, že zodpovednosť za pohotovosť nesie lekár a nie poskytovateľ, čo chcú zmeniť tak, aby za LSPP zodpovedali samosprávne kraje. Ak sa problémy okolo fungovania pohotovostí nebudú riešiť, ASL pripúšťa možnosť, že lekári prestanú nastupovať do služieb. Na neriešenie problémov upozorňujú lekári dlhodobo.
Ministerstvo chce diskutovať
„Ministerstvo zdravotníctva tento problém vníma už dlho, LSPP je naozaj problematika, ktorá má veľa nedoriešených otázok. MZ SR sa chce tejto téme venovať, treba opätovne otvoriť diskusiu a prebrať aj nové problematické body.
Otvoriť túto tému chystá MZ SR naozaj v krátkom čase. Samozrejme akékoľvek zmeny potrebujú diskusiu a odborné pripomienky terénu, ktoré MZ SR víta,“ uviedla pre agentúru SITA rezortná hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.