BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Lekárske odborové združenie (LOZ) je pripravené ísť českou cestou v prípade, ak vláda nevypočuje jeho požiadavky a nezlepšia sa pomery v slovenskom zdravotníctve. Ako v utorok informoval predseda LOZ Michal Polician, odbory zaslali predsedníčke vlády Ivete Radičovej otvorený list, v ktorom predostreli svoje požiadavky a požiadali o osobné stretnutie najneskôr do konca apríla tohto roku. V prípade, že toto stretnutie neposunie veci v zdravotníctve ďalej, sú lekárske odbory pripravené aj na variant podávať hromadné výpovede po vzore českých kolegov. „Máme rozpracované kontakty na menšie nemocnice, kde oslovujeme kolegov a nemôžeme ísť zhurta, nepripravení na tú českú cestu, musíme osloviť a viesť dialóg so zástupcami menších nemocníc, je to jeden z variantov, ktorý prichádza do úvahy,“ uviedol Polician.
V otvorenom liste LOZ žiada dodržiavanie Zákonníka práce a vyhlášky týkajúcej sa minimálneho materiálneho a personálneho zabezpečenia bez rozdielu vo všetkých zdravotníckych zriadeniach na Slovensku. „Táto vláda má tendenciu znova sa vrátiť k pôvodnému systému a zakomponovať do Zákonníka práce prakticky neobmedzenú pracovnú dobu, čím v zásade ide priamo proti európskej legislatíve,“ spresnil Roman Procházka z LOZ.
Odborári taktiež žiadajú zmenu systému financovania zdravotníckych zariadení tak, aby platby zdravotných poisťovní odzrkadľovali reálne náklady na zdravotnú starostlivosť vrátane zohľadnenia ceny práce personálu. „Táto vláda znížila o pol percentuálneho bodu platbu za svojich poistencov, ktorých je vyše troch miliónov,“ povedal Procházka. Ako ďalej uviedol, Všeobecná zdravotná poisťovňa v súčasnosti navrhuje zníženie prostriedkov nemocniciam od 14 do 18 %. Podľa neho sú to obrovské prostriedky, ktoré budú nemocniciam chýbať, keďže už terajšie platby boli nedostatočné.
Ďalšími požiadavkami LOZ sú zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti a legislatívna garancia postupného navýšenia základných platov lekárov tak, aby najneskôr do 1. januára 2013 platy lekárov dosiahli minimálne 1,5- až 3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, v závislosti od dosiahnutého vzdelania a dĺžky praxe. Zdroje by podľa Policiana mala vláda nájsť otvorením štátneho rozpočtu, pôžičkou od Ministerstva financií SR alebo z eurofondov. LOZ podľa neho rozhodne nepodporuje spoplatnenie zdravotníctva.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik v reakcii na požiadavky odborárov opätovne zopakoval, že chce diskutovať a lekárom vysvetľovať cestu, akou sa chce rezort zdravotníctva vybrať. Poukázal na snahu o ozdravenie nemocníc, avizovanú reštrukturalizáciu lôžok, ale aj odstraňovanie neefektivity. Systému by podľa neho mali pomôcť aj zmeny v liekovej politike, zavedenie pripoistenia či rozvoj elektronizácie zdravotníctva.