Národná lotériová spoločnosť Tipos nemusí schránkovej spoločnosti Lemikon zaplatiť ani cent. Najvyšší súd SR totiž zamietol mnohomiliónový nárok Lemikonu v celom rozsahu.
„Aktuálnym rozhodnutím Najvyššieho súdu SR v spore z roku 2000 sa podarilo zvrátiť stav, kedy by bola spoločnosť Tipos v zmysle rozsudku Krajského súdu Bratislava povinná uhradiť Lemikonu vyše 20 miliónov eur. V spore sme dosiahli stopercentný úspech,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Tiposu Rastislav Čépe.
Najvyšší súd rozhodol v kauze medzi firmami Lemikon a Tipos, spor trval takmer 20 rokov
Generálny riaditeľ spoločnosti Tipos Ján Barczi hodnotí výsledok pozitívne. „Sme radi, že Najvyšší súd SR vypočul všetky naše argumenty a rozhodol tak, že nároky žalobcov nemajú právny základ a opodstatnenie. K odôvodneniu tohto rozhodnutia sa vyjadríme, až keď nám bude doručené písomné vyhotovenie rozsudku. Veríme však, že pozitívny trend zostane zachovaný a po dlhých rokoch sa zbavíme negatívneho bremena z minulosti, ktoré nás ohrozovalo a poškodzovalo,“ uviedol pre agentúru SITA Barczi.
Rozhodnutie vnímali ako čiastočný úspech
Ako vysvetľujú Jana Alušíková a Zuzana Jahodníková z advokátskej kancelárie Malata, Pružinský, Hegedüš & Partners, ktorá zastupovala štátny Tipos, už rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave bolo vnímané ako čiastočný úspech, keďže Lemikon požadoval od Tiposu uhradenie istiny vyššej ako 33 miliónov eur a prináležiaceho príslušenstva.
Prelievanie peňazí cez hráčske účty spôsobili problémy vydavateľa predplatených kariet, tvrdí Tipos
Národná lotériová spoločnosť Tipos uspela v súdnom spore so spoločnosťami Lemikon Limited a Five X v konkurze takmer po 20 rokoch. Najvyšší súd SR ako odvolací súd v utorok na verejnom zasadnutí oboma stranami napadnutý rozsudok Krajského súdu v Bratislave v zamietajúcej časti potvrdil a v časti, v ktorej súd prvej inštancie žalobe vyhovel, napadnutý rozsudok zmenil tak, že žalobu zamietol.
„Výsledok sporu je teda taký, že v celom rozsahu bol úspešný žalovaný, teda Tipos, národná lotériová spoločnosť,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová.
Nekalosúťažné konanie
V spomínanom spore išlo o zdržanie sa nekalosúťažného konania, náhradu škody, vydanie bezdôvodného obohatenia a poskytnutie primeraného zadosťučinenia. Spoločnosť Športka v roku 2000 zažalovala terajšiu národnú lotériovú spoločnosť za neoprávnené používanie ochranných známok a know-how Športky, Šance a Matesu.
Neskôr spor za Športku prebral Lemikon a po ôsmich rokoch Najvyšší súd SR v auguste 2008 rozhodol, že Tipos má ako odškodnenie zaplatiť Lemikonu takmer dve miliardy slovenských korún.
Vtedajší minister financií Ján Počiatek následne v novembri 2008 schválil dohodu o tom, koľko peňazí pošle Tipos Lemikonu, na základe ktorej odišlo na Cyprus v prvej splátke vyše 480 miliónov korún. Vyplateniu zvyšnej sumy zabránila rýchla zmena legislatívy umožňujúca generálnemu prokurátorovi pozastaviť vykonateľnosť súdneho rozhodnutia. Odštartoval sa tak ďalší kolotoč súdnych sporov.
Nárok na náhradu škody
Krajský súd v Bratislave ešte vlani v apríli priznal Lemikonu a Five X nárok na náhradu škody pre neoprávnené používanie ochranných známok Športka, Šanca a Mates spoločnosťou Tipos do konca roka 2001.
Nárok na odškodnenie za obdobie od začiatku roka 2002 zamietol. Voči tomuto rozhodnutiu sa však obe strany sporu odvolali na najvyšší súd.
Tipos v súvislosti s rozhodnutím Krajského súdu vytvoril vo svojom účtovníctve v minulom roku nové rezervy v sume takmer 6,7 milióna eur, čo podľa firmy predstavovalo najlepší možný odhad finančného zaťaženia v súvislosti s týmto právnym sporom. Napriek tomu bola presvedčená, že sa neoprávneného používania ochranných známok a know-how nedopustila.