Len nenávisť mohla viesť k zákazu zmeny rodného čísla, poslanci sa podľa SaS „vybíjajú“ na nezmyselných témach (video)

Jana Cigániková
Poslankyňa parlamentu za stranu SaS Jana Cigániková. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 22. marca, 15:53

Len nenávisť ku queer komunite mohla viesť k zákazu zmeny rodného čísla, tvrdí strana Sloboda a Solidarita (SaS) o návrhu zákona, ktorý zakazuje zmenu rodného čísla a tým znemožňuje tranzíciu, čiže zmenu pohlavia. Strana si inak nevie vysvetliť, ako sa v parlamente mohla nájsť ústavná väčšina, ktorá návrh posunula do druhého čítania. SaS to uviedla v tlačovej správe.

„Vybíjajú“ sa na nezmyselných témach

Dodala, že jej poslanci hlasovali proti návrhu. Kritizuje vládnych poslancov za to, že sa „vybíjajú“ na takýchto nezmyselných témach namiesto toho, aby sa venovali priechodnosti legislatívy spojenej s Plánom obnovy a odolnosti SR.

Ak niekto dnes, v týchto časoch, predloží takýto návrh zákona alebo zaň hlasuje, tak jeho jedinou motiváciou je nenávisť k inakosti a queer komunite. Inak si neviem vysvetliť, prečo takmer 90 poslancov hlasovalo za,” vraví poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková.

Nerozumie, komu a akým spôsobom by mal predmetný návrh pomôcť, ani čo ním chcú navrhovatelia riešiť. Podľa poslankyne sa Slovensko usilujú ovládnuť ľudia, ktorí majú ako politickú agendu kultúrne vojny a nenávisť.

Zasahujú do súkromia iných

Snažia sa zasahovať do súkromia iných ľudí, prinútiť ženy vynosiť a porodiť dieťa, a momentálne aj sťažovať situáciu ľuďom, ktorí sa necítia dobre vo svojom tele a so svojou identitou, a preto chcú absolvovať tranzíciu.

Bittó Cigániková uviedla, že návrh zákona v podstate podmieňuje úradnú zmenu rodného čísla genetickými testami, čím prakticky znemožňuje úradné dokončenie tranzície. Tým by sa zamedzilo napríklad aj zmene mena. Dodala, že takýto zákon nikomu nepomáha, no skupine ľudí ubližuje.

A to, samozrejme, bez toho, aby sa s týmito ľuďmi niekedy stretli, rozprávali a poznali ich životný príbeh,“ dopĺňa SaS.

Dúhová debata

SaS podľa Bittó Cigánikovej dáva priestor ľuďom, ktorých sa tieto životné situácie dotýkajú. V stredu 22. marca o 18:00 organizuje strana Dúhovú debatu. Na rozličné otázky na nej budú odpovedať majiteľ Teplárne Roman Samotný, transrodová modelka a editorka Liberty Blake Simon a psychiatrička Barbora Vašečková. „Budeme hovoriť aj o tom, prečo je tento zákon škodlivý,” približuje Bittó Cigániková.

Novela zákona o rodnom čísle prešla do druhého čítania. Cieľom je zabezpečiť, aby bolo možné zmeniť rodné číslo osoby pri nesprávne určenom pohlaví osoby na základe lekárskeho posudku, ktorý je potvrdením genetických výsledkov určenia skutočného biologického pohlavia. Predkladateľmi sú poslanci hnutia Sme rodina – Jozef Lukáč a Eva Hudecová i poslankyne hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti – Anna Andrejuvová a Anna Záborská.

V prípade, že návrh zákona o rodnom čísle bude schválený, strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa obráti na prezidentku SR i Ústavný súd (ÚS) SR a budú požadovať pozastavenie účinnosti zákona. Vzhľadom na počet poslaneckých hlasov, ktoré návrh posunuli do druhého čítania, SaS očakáva, že i veto prezidentky by mohlo byť prelomené, preto sa plánuje ako skupina poslancov obrátiť na ÚS SR.

Na tlačovej besede to uviedla poslankyňa Národnej rady (NR) SR Mária Kolíková (SaS). Návrh podľa Kolíkovej narúša ľudskú dôstojnosť, právo na súkromie i rovnosť. SaS apeluje na transrodových ľudí, prípadne tých, ktorí sa danou témou zaoberajú, aby im pomohli zozbierať argumenty a skúsenosti na boj proti predmetnému zákonu. Zriadili na to osobitnú mailovú adresu tranzicie@sas.sk, kde plánujú zbierať podnety.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Keďže by pri podaní návrhu na ÚS SR strana potrebovala tridsať poslancov, Kolíková predpokladá, že by im mohol pomôcť Martin Klus (nezaradený). Predpokladá, že podporu by mohli získať aj u bývalých poslancov hnutia OĽaNO z Demokratickej platformy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Bittó CigánikováMária KolíkováMartin KlusRoman Samotný
Firmy a inštitúcie Občianská a demokratická platformaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaÚstavnoprávny výbor NRSRÚstavný súd SR