Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková sa vzdala svojej funkcie. Na svojej internetovej stránke o tom informuje súdna rada. Dôvodom jej rozhodnutia má byť, že nemá podporu väčšiny členov súdnej rady. Odvolanie Praženkovej z funkcie mala rada na programe zasadnutia, ktoré sa uskutoční v pondelok 29. júna.
Prenecháva priestor pre voľbu predsedu
V poslednom období došlo k významnej obmene členov súdnej rady, čím sa podstatne zmenili pomery v zložení rady oproti stavu, kedy bola Praženková zvolená do funkcie predsedu súdnej rady.
Súdna rada bude o odvolaní predsedníčky Lenky Praženkovej rozhodovať koncom júna
„Keďže na danom poste po týchto zmenách nemá (Praženková, pozn. SITA) podporu väčšiny členov, prenecháva priestor pre aktuálnych členov súdnej rady zvoliť si nového predsedu,“ uvádza sa na webe súdnej rady s tým, že predsedníčka dúfa, že pod novým vedením bude súdna rada pracovať efektívne tak, aby sa prinavrátila dôvera verejnosti v súdnictvo a aby si získala dôstojné postavenie v spoločnosti.
Povinnosti predsedu prevezme Mišíková
Vzdanie sa funkcie predsedníčky súdnej rady bolo doručené vekovo najstaršej členke súdnej rady, Eve Mišíkovej, ktorá až do zvolenia nového vedenia bude vykonávať povinnosti predsedu súdnej rady.
Ešte 26. mája podalo šesť členov súdnej rady návrh na odvolanie Lenky Praženkovej z čela súdnej rady, lebo podľa nich si neplní svoje povinnosti a ohrozuje dôveryhodnosť a dobrú povesť súdnictva. Na zasadnutí v pondelok 29. júna mala v pláne súdna rada rozhodnúť o ďalšej budúcnosti predsedníčky v rade.
V obšírnom 26 stranovom stanovisku sa Praženková vyjadruje k jednotlivým dôvodom, ktoré sa uvádzajú v návrhu na jej odvolanie. Napríklad na margo kritiky, že nie sú prijaté účinné Interpretačné pravidlá Zásad sudcovskej etiky píše, že ide o výlučnú pôsobnosť kolektívneho orgánu, ktorý rozhoduje v zbore, a nie o výlučnú pôsobnosť predsedu súdnej rady.
Nevynášala súdy vopred
K výčitkám o prieťahoch v konaniach, ktoré mala spôsobovať Praženková, uviedla, že do 15. októbra 2019, kedy nadobudli účinnosť zmeny v zákone, predseda súdnej rady v súvislosti s výkonom pôsobnosti podať disciplinárny návrh voči sudcovi, nemal oprávnenie vyžiadať si súdny spis, robiť si z neho výpisy či kópie a žiadať doplňujúce vyjadrenie. „Mohol si vyžiadať len stanovisko dotknutého sudcu. Až na môj podnet bolo toto oprávnenie predsedu súdnej rady doplnené do zákona,“ dodala.
Praženková sa tiež vyjadrila ku kritike jej prístupu v komunikácii s verejnosťou a médiami po publikovaní informácií o korupčnom správaní sudkýň a sudcov. „Zdôrazňujem, že vo svojich prejavoch som jednoznačne a opakovane odsúdila korupčné správanie, tak ako to urobila aj súdna rada ako kolektívny orgán, nerobila som obhajobu konkrétnych sudcov, ale ani som nevynášala súdy voči jednotlivcom vopred, teda pred ukončením trestného procesu,” napísala v stanovisku.