BRATISLAVA 29. februára (WebNoviny.sk) – Cenu americkej Akadémie filmových umení a vied v kategórii Najlepší film získala v 88. ročníku životopisná dráma Spotlight. Snímka o skupine investigatívnych novinárov, ktorí odhaľujú zneužívanie detí kňazmi, si vyslúžila aj trofej za pôvodný scenár Toma McCarthyho a Josha Singera.
Oscara za réžiu si prevzal Alejandro González Iňárritu za snímku Revenant Zmŕtvychvstanie, ktorá vyniesla aj prvú hereckú cenu akadémie Leonardovi DiCapriovi. Tretiu trofej pre ňu v hollywoodskom Dolby Theatre získal kameraman Emmanuel Lubezki.
Najviac cien si však v noci z nedele na pondelok na konto pripísalo postapokalyptické sci-fi Mad Max: Zbesilá cesta, ktoré triumfovalo v šiestich kategóriách – Kostýmy (Jenny Beavan), Masky (Lesley Vanderwalt, Elka Wardega a Damian Martin), Strih (Margaret Sixel), Výprava (Colin Gibson a Lisa Thompson), strih zvuku (Mark Mangini a David White) a mix zvuku (Chris Jenkins, Gregg Rudloff a Ben Osmo).
Oscara za hlavnú úlohu si prevzala Brie Larson za drámu Izba a za herecké výkony vo vedľajších úlohách ocenili Marka Rylancea (Most špiónov) a Aliciu Vikander (Dánske dievča). V kategórii adaptovaných scenárov ceny získali Adam McKay a Charles Randolph za Stávku na neistotu.
Medzi cudzojazyčnými filmami podľa očakávania triumfovala maďarská dráma Saulov syn, najlepším dokumentárnym filmom sa stala snímka Amy a kategóriu animovaných filmov ovládlo V hlave. Cenu americkej filmovej akadémie v kategórii Najlepšia pôvodná filmová hudba získal legendárny 87-ročný Ennio Morricone za prácu na snímke Osem hrozných Quentina Tarantina. Oscary za najlepšiu pôvodnú pieseň si prevzali Sam Smith a Jimmy Napes za Writing’s On The Wall z bondovky Spectre.
Tradičnú spomienku na osobnosti filmového priemyslu, ktoré navždy odišli v uplynulom roku, sprevádzal Dave Grohl z kapely Foo Fighters. Na galavečere pripomenuli aj novembrové Governors Awards, počas ktorých Spikeovi Leemu a Gene Rowlands udelili špeciálne Oscary a Debbie Reynolds získala Humanitárnu cenu Jeana Hersholta. Priestor dostali aj nedávne ceny za vedecký a technický prínos. Moderátorom galavečera bol komik Chris Rock.
„Revenant Zmŕtvychvstanie je produktom neúnavnej snahy neuveriteľného štábu a hercov, s ktorými som pracoval. Ako prvý je to môj brat v tomto snažení, pán Tom Hardy. Tom, tvoj úžasný talent pred kamerou môže prekonať iba tvoje priateľstvo mimo kamier. Pán Alejandro Iňárritu, ako sa história kinematografie vyvíja, ty si si v uplynulých dvoch rokoch do nej prerazil svoju stopu. Máš neskutočný talent. … A nakoniec chcem povedať toto: Nakrúcanie Revenanta bolo o vzťahu človeka k prírodnému svetu, svetu, ktorý sme všetci vlani pocítili ako najhorúcejší rok od začiatku monitorovania teploty. Náš štáb sa musel presunúť na južný cíp tejto planéty, len aby sme našli sneh. Klimatická zmena je skutočnosť a deje sa práve teraz. Je to tá najnaliehavejšia hrozba, ktorej čelíme, a preto musíme postupovať spoločne a prestať prokrastinovať. Musíme podporovať lídrov na celom svete, ktorí nezastupujú veľké korporácie a veľkých znečisťovateľov životného prostredia, ale tých, ktorí hovoria v mene ľudskosti, pôvodných obyvateľov a miliárd a miliárd chudobných ľudí, ktorých sa tieto zmeny dotknú najviac, v mene našich detí a tých, ktorých hlasy umlčala politika chamtivosti. Neberme túto planétu ako samozrejmosť. Ja dnešný večer neberiem ako samozrejmosť. Veľmi pekne vám ďakujem,“ Leonardo DiCaprio, ktorého za výkon v snímke Revenant Zmŕtvychvstanie vyhlásili za najlepšieho herca v hlavnej úlohe.
„V prvom rade ďakujem Akadémii. Chcem začať zoširoka, pretože na tvorbe filmov mám rada to, koľko ľudí je k tomu treba. Takže chcem najprv spomenúť festival Telluride a Torontský filmový festival, kde nám dali šancu. Ďalej chcem poďakovať distribučnej spoločnosti A24, ktorá tento film ukázala svetu, nášmu režisérovi Lennymu Abrahamsonovi, ktorý je absolútne úžasný, (scenáristke, pozn. SITA) Emme Donoghue, ktorá tento svet vytvorila, Jacobovi Tremblaymu, môjmu filmovému partnerovi v každom ohľade, môjmu životnému partnerovi Alexovi Greenwaldovi, mojim rodičom, agentovi, manažérovi … mojim priateľom a rodine. Ďakujem každému, kto sa podieľal na tomto filme, a všetkým, ktorí si ho pozreli. Ďakujem fanúšikom a návštevníkom kín. Ďakujem, že chodíte do kina na naše filmy. Vážim si to,“ Brie Larson, víťazka v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe za snímku Izba.
„Vždy som zbožňoval príbehy, počúvať ich, sledovať ich, byť v nich. Takže mať príležitosť pracovať s jedným z najúžasnejších rozprávačov tejto doby, Stevenom Spielbergom, bola pre mňa obrovská pocta. A na rozdiel od niektorých lídrov, s ktorými máme v tieto dni do činenia, Steven vedie ľudí s takou láskou, že sú okolo neho pri nakrúcaní vždy iba majstri každého remesla a v neposlednom rade Tom Hanks. Ľudia ma zastavujú na ulici a pýtajú sa ma, či hrať po boku Toma Hanksa pomáha. Odpoveď je, samozrejme, áno,“ Mark Rylance, Najlepší herec vo vedľajšej úlohe za výkon vo filme Most špiónov.
„V našom filme je pasáž, kde Glass vraví svojmu synovi-miešancovi: ‚Oni ťa nepočúvajú, vidia iba farbu tvojej pokožky‘. Naša generácia má teraz úžasnú príležitosť skutočne sa oslobodiť od všetkých predsudkov a kmeňového zmýšľania a zaistiť raz a navždy, že farba pokožky sa stane rovnako nepodstatnou ako dĺžka našich vlasov,“ Alejandro González Iňárritu, ktorý dostal Oscara za réžiu filmu Revenant Zmŕtvychvstanie.
„Tento film dal hlas tým, ktorí prežili, a tento Oscar zosilňuje tento hlas, ktorý sa, dúfame, stane zborom, ktorý bude počuť až do Vatikánu. Pápež František, je načase chrániť deti a vzkriesiť vieru,“ Michael Sugar, jeden z producentov snímky Spotlight, ktorá získala Oscara pre najlepší film.
„Chcem sa o túto cenu podeliť s Gézom Röhrigom, mojím hlavným hercom, a úžasným štábom a ostatnými hercami, ktorí verili tomuto projektu, keď mu nikto iný neveril. Viete, aj v tých najtemnejších hodinách ľudstva v nás môže byť vnútorný hlas, ktorý nám umožní zostať ľuďmi. To je nádej tohto filmu,“ László Nemes, režisér snímky Saulov syn, ktorú vyhlásili za najlepší cudzojazyčný film.
„Tento film je celý o Amy (Winehouse, pozn. SITA) a o tom, aká naozaj bola. Nie o jej bulvárnej stránke ale o krásnom dievčati, úžasnej duši, zábavnej, inteligentnej, vtipnej a výnimočnej osobe, ktorá potrebovala, aby sa o ňu niekto staral. Naším cieľom bolo ukázať svetu, aká naozaj bola,“ Asif Kapadia, režisér snímky Amy, ktorá sa stala najlepším dokumentom.
„Vďaka Bohu, už mám dva Oscary. Takto to dopadne, keď sa spoja odhodlané ženy. Od Saby, ženy z môjho filmu, ktorá prežila pokus o vraždu zo cti a podelila sa o svoj príbeh, cez Sheilu Nevins a Lisu Heller z HBO až po Tinu Brown, ktorá ma podporovala od prvého dňa. Ďakujem všetkým mužom, ktorí bojujú za ženy… všetkým statočným mužom, ako môj otec a manžel, ktorí naliehajú, aby ženy chodili do školy a do práce, a ktorí chcú spravodlivejšiu spoločnosť pre ženy. Minulý týždeň, pardon tento týždeň, pakistanský premiér po zhliadnutí nášho filmu povedal, že zmení zákon týkajúci sa vrážd zo cti. Toto je sila filmu,“ pakistanská filmárka Sharmeen Obaid-Chinoy, ktorej snímka A Girl in the River: The Price of Forgiveness získala Oscara pre Najlepší krátky dokumentárny film.
„Ďakujem Akadémii za toto prestížne ocenenie. Chcem vzdať poctu ostatným nominovaným a predovšetkým váženému Johnovi Williamsovi. Neexistuje dobrý soundtrack bez dobrého filmu, ktorý ho inšpiruje. Chcem poďakovať Quentinovi Tarantinovi, že si ma vybral, Harveymu Weinsteinovi a celému tímu, ktorý vytvoril tento výnimočný film. Túto cenu venujem mojej manželke Marii,“ taliansky hudobný skladateľ Ennio Morricone, držiteľ Oscara za hudbu k filmu Osem hrozných.
„Naozaj teraz nedokážem dýchať, o môj bože. Ďakujem tomuto chlapíkovi, (producentovi, pozn. SITA) Jimmymu Napesovi. Taktiež všetkým nominovaným, ste úžasní. Gaga, ty si úžasná. Pred pár mesiacmi som čítal článok od Sira Iana McKellena, v ktorom povedal, že žiaden muž otvorene sa hlásiaci k homosexualite nikdy nezískal Oscara. A ak je to naozaj tak, ale aj keď to tak nie je, chcem venovať túto cenu celosvetovej LGBT komunite. Stojím tu dnes ako hrdý gej a dúfam, že jedného dňa si budeme všetci rovní,“ anglický spevák Sam Smith, ktorý spoločne s Jimmym Napesom získal Oscara za pieseň Writing’s On The Wall z filmu Spectre.