Lesk a bieda administratívnych budov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Etis Foto: ASB

Je to škoda – mnohé príklady zo zahraničia dokazujú, že architektúra administratívy nemusí byť len funkčná a že nielen výška vyhráva. Aj v tomto prípade však platí, že nie je sklo ako sklo.

Etis

Administratívno-výrobná hala spoločnosti Etis je príkladom kombinácie jednoduchosti a originality, vytvárajúcej harmonický celok. Transparentná fasáda sa mení – cez deň odráža vonkajší svet a v noci zasa prepúšťa von svetlo a život, ktorý skrýva vo vnútri. Príjemná je aj úprava okolia. Zaujímavé je, že niekedy platí pravidlo – čím ďalej od centra, tým kvalitnejšie. Táto budova sa napríklad nachádza v bratislavskej Vrakuni.

Bez názvu
Foto: ASB

Digital Park II

Pozitívnym príkladom veľkej administratívnej budovy je projekt Digital park II. Na slovenské pomery pôsobí pomerne nízko – je to však v podstate len optický klam, pretože osem nadzemných podlaží nie je málo. Objekt je však rozľahlý a jeho výška sa stráca v kontexte Petržalky. Lokalita je jednou z jeho najvýznamnejších devíz – stavba stojí na mieste s budúcnosťou, je v blízkosti centra mesta, no nezasahuje do neho a navyše má okolo seba voľný priestor, čo jej umožňuje dýchať.

DELL

Budova spoločnosti DELL je spojená so škandálmi. Ide o dodatočne zlegalizovanú v podstate čiernu stavbu, z ktorej vypadávali zle upevnené sklené výplne obkladov na fasáde. Tých „niekoľko“ poschodí navyše (konkrétne osem – stavba mala mať pôvodne tri a má dvanásť) však tiež nie je všetko. Neusmievame sa aj pre celkový nedostatok urbanistického cítenia, ktorý podobne ako v prípade administratívnej budovy na Kollárovom námestí spôsobil vtisnutie budovy na miesto, kde sa dusí nielen ona, aj jej okolie.

Celý článok si môžete prečítať na: https://www.asb.sk/aktualne/rozhovory/lesk-abieda-administrativnych-budov

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať