Jakub Grigar získal striebornú medailu na letnej olympiáde v Tokiu (foto)

Jakub Grigar, Letná olympiáda v Tokiu
Jakub Grigar na stupňoch pre víťazov po zisku striebornej medaily v kategórii K1 na letnej olympiáde v Tokiu. Tokio, 30. júl 2021. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 30. júla 10:25

Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Jakub Grigar získal striebornú medailu v kategórii K1 na olympijských hrách v Tokiu. Nad sily 24-ročného Liptáka bol vo finále iba Čech Jiří Prskavec, ktorý ho zdolal o 3,22 s. Bronz si v Kasai Canoe Slalom Centre vypádloval Nemec Hannes Aigner s mankom 5,48 s na víťaza.

Viac o téme: Olympiáda v Tokiu 2020 (2021)

Medailové trio nezaváhalo na náročnej trati ani raz a absolvovalo ju bez trestnej sekundy. Grigar bol obhajca piateho miesta z OH 2016 v Riu de Janeiro a víťaz tohtoročných pretekov Svetového pohára v nemeckom Markkleebergu.

Online prenos (minúta po minúte)

„Pocity sa opisujú celkom dobre. Som šťastný, pretože keď som bol malý, tak som si ani nevedel predstaviť, že jedného dňa budem mať striebro z olympiády. Som az to veľmi vďačný. Šport nie je vždy jednoduchý a veľakrát to veľmi bolí, preto som rád, že prišli aj takéto momenty,“ komentoval Grigar podľa RTVS.

Letná olympiáda v Tokiu (vodný slalom K1)

• semifinále sa išlo od 7:00 SELČ a finále prebiehalo od 9:00 SELČ

Semifinále:

• do finále postúpilo 10 najlepších

1. Jiří Prskavec (ČR) 94,29, 2. Boris Neveu (Fra.) +0,57, 3. Michael Smolen (USA) +1,82, 4. JAKUB GRIGAR (SR) +1,98, 5. Bradley Forbes-Cryans (V. Brit.) +2,19, 6. Lucien Delfour (Aus.) +3,23, 7. Hannes Aigner (Nem.) +3,68, 8. David Llorente (Špa.) +3,97, 9. Felix Oschmautz (Rak.) +4,13, 10. Erik Holmer (Švéd.) +4,16

… 11. Antonie Launay (Port.) +4,59, 12. Peter Kauzer (Slo.) +4,81, 13. Martin Dougoud (Švaj.) +4,99, 14. Giovanni de Gennaro (Tal.) +5,94, 15. Kryzstof Majerczak (Poľ.) +6,70, 16. Kazuja Adači (Jap.) +7,31, 17. Šin Quan (Čína) +7,70, 18. Mathis Soudi (Mar.) +9,29, 19. Pedro Goncalves (Bra.) +10,04, 20. Pavel Eiger (ROV) +57,12

Finále:

1. Jiří Prskavec (ČR) 91,63, 2. JAKUB GRIGAR (SR) +3,22, 3. Hannes Aigner (Nem.) +5,48, 4. Felix Oschmautz (Rak.) +7,16, 5. Michael Smolen (USA) +7,49, 6. Bradley Forbes-Cryans (V. Brit.) +8,95, 7. Boris Neveu (Fra.) +9,55, 8. Lucien Delfour (Aus.) +10,70, 9. Erik Holmer (Švéd.) +56,96, 10. David Llorente (Špa.) +58,45

Druhá medaila pre Slovensko

Grigar sa postaral o druhú slovenskú medailu na Hrách XXXII. olympiády v Tokiu po štvrtkovom zlate strelkyne Zuzany Rehák Štefečekovej v trape. Celkovo ide o jubilejnú 30. medailu pre slovenský šport z letnej verzie olympijských hier, aktuálna bilancia je 10-13-7.

Presne o polovicu z týchto cenných kovov sa postarali vodní slalomári. Zároveň zásluhou Grigara sa neprerušila medailová séria Slovákov z divokej vody na OH v ére samostatnosti. Na všetkých olympijských hrách od roku 1996 získali vždy aspoň jeden cenný kov.

Prskavec bol najrýchlejší aj v semifinále

Po štvrtom mieste v semifinále Grigar ešte vystupňoval svoj výkon vo finále. Na 230 m dlhej trati s 25 bránkami predviedol plynulú dynamickú jazdu a na rozdiel od semifinále a vyhol trestným sekundám.

V cieli sa zaradil na prvé miesto, ale v hre boli ešte traja jeho konkurenti. Američan s poľským rodiskom Michal Smolen ho dlho ohrozoval, ale pomalším záverom prišiel o cenné sekundy a zaradil sa až za Grigara.

Neskôr svoju jazdu pokazil aj francúzsky favorit Boris Neveu, ktorý so 4 trestnými sekundami skončil až siedmy. Víťaz semifinále Čech Prskavec bol suverénny aj vo finále a zaslúžene si vypádloval zlato.

„Pred semifinále som sa cítil oveľa horšie, finále som si už celkom užíval a bol som rád, že som tam. Vedel som, že musím ukázať normálnu jazdu a potom sledovať, aký to bude výsledok. Po jazde som netušil, či to bude medaila, predbehnúť ma mohli ešte všetci traja súperi. Len som sledoval, čo z toho bude. Som rád, že mi na krk dali striebro,“ zhodnotil Grigar.

Cesta Grigara za medailou

Kategória K1 až dosiaľ nepatrila na olympijských hrách medzi úspešné u slovenských mužov. Grigar je vôbec prvý medailista, dosiaľ posledný cenný kov v kajaku vypádlovala pod piatimi kruhmi Elena Kaliská, ktorá triumfovala v Pekingu 2008 medzi ženami.

V Londýne 2012 sa dokonca nepredstavil slovenský kajakár v mužskej kategórii, ale o štyri roky neskôr v Riu skončil vtedy 19-ročný Grigar piaty a naznačil, že do budúcnosti pod Tatrami rastie medailista z veľkých podujatí.

Zverenec Stanislava Gejdoša a člen KTK Dukla Liptovský Mikuláš aj VŠC Dukla Banská Bystrica má v zbierke aj jednu striebornú medailu z majstrovstiev sveta, ale „iba“ v hliadkach 3x K1 z londýnskeho Lee Valley 2015.

V pretekoch Svetového pohára v K1 vyhral v júni 2021 v Markleebergu a raz bol druhý. Na OH 2016 v Riu de Janeiro skončil v K1 piaty, na MS 2019 bol desiaty. V K1 je však Grigar majster sveta aj Európy v kategóriách juniorov aj do 23 rokov a tiež strieborný na OH mládeže 2014.

A aká bola jeho cesta za striebornou olympijskou medailou? „Ťažko povedať, aká bola cesta za medailou. Ako v každom športe a za každou medailou, bol tam kopec driny, bolesť z tréningov aj plač, ale aj smiech. Šport nie je jednoduchý a dostať sa nahor nikdy nie je ľahké. Toto nie je úspech jednotlivca, ale mám za sebou skvelý tím a preto stojím ako strieborný z OH,“ dodal Grigar.