Letné kúpanie bez rizika? Brusel radí cestovať na sever

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Leto, plavky, horúčavy
Foto: Shutterstock

Brusel 21. mája (WEBNOVINY) – S blížiacou sa letnou sezónou, ktorá je spojená aj s kúpaním, sa vynára otázka, ktoré miesta sú bezpečné na schladenie sa v horúčavách.

Európska agentúra pre životné prostredie (EEA) pri tejto príležitosti opäť zostavila rebríček krajín s bezrizikovým kúpaním. Bodujú v ňom Luxembursko, Cyprus a Malta.

Smelo na sever, opatrne v Rumunsku a Albánsku

Foto: Thinkstock

Väčšina vodných plôch a prírodných kúpalísk v Európskej únii vyhovuje štandardom na kúpanie sa. Minimálne požiadavky na kvalitu vody v EÚ pritom splnilo 95% lokalít, z čoho až 83% lokalít bolo vyhodnotených ako výborných, informuje EEA.

Rebríčku kraľujú Cyprus, Luxembursko a Malta, kde bola vo všetkých evidovaných lokalitách na kúpanie zaznamenaná výborná kvalita vody. Priemer EÚ prekračuje aj Grécko (97 percent), Chorvátsko (94 percent) a Nemecko (90 percent).

V meraniach, ktoré sa sústredili na prítomnosť baktérií z odpadových vôd spôsobujúcich hnačky a zvracanie, pohorelo Rumunsko a Albánsko, kde vo väčšine miest kvalita vody spĺňa iba minimálne hodnoty.

Medzi krajiny, ktoré majú najviac miest na kúpanie s neuspokojivou kvalitou vody však patria aj Taliansko (197 miest), Francúzsko (105) a Španielsko (67).

Letné kúpanie bez rizika? Brusel radí cestovať na sever
Foto: EEA

Radšej do mora

Leto more dovolenka bazen
Foto: SITA/AP

EEA upozornila, že kvalita vody v jazerách a riekach zaostáva za moriami, ale situácia sa zlepšuje. So známkou „vynikajúca kvalita“ sa pýši 78,2 percenta z vnútrozemských kúpalísk, na morskom pobreží má výbornú vodu na kúpanie až 85,5 percenta kúpalísk.

Najlepšie obstáli kúpaliská v Chorvátsku, na Malte, Cypre, v Grécku, Portugalsku a Taliansku, za ktorými nasleduje Španielsko a Francúzsko.

Interaktívnu mapu Európy odzrkadľujúcu kvalitu vodných plôch nájdete TU.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia