Liberál či konzervatívec? Tvár vraj môže odhaliť politickú príslušnosť človeka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
rozoznávanie tváre
Tvár človeka môže prezradiť viac o jeho politickej príslušnosti Foto: ilustračné, Getty Images

Mnohí ľudia sa neradi s inými rozprávajú o politike a už vôbec nie o politickej príslušnosti. U takýchto citlivých tém je pochopiteľné, že si svoje názory, ktoré ľudí rozdeľujú, nechávajú pre seba.

Podľa najnovšej štúdie však existuje spôsob, ako odhaliť politické presvedčenie človeka. Stačí len skúmať jeho tvár.

Úspešnosť algoritmu

Za výskumom, ktorý zverejnili v žurnále Nature, stojí Michal Kosinski z kalifornskej Stanford University.

Na štúdii začal pracovať v septembri 2017. Použil pritom viac ako milión ľudských tvárí, ktoré našiel na nemenovanej „populárnej internetovej zoznamke“ v USA, Veľkej Británii a Kanade.

Všetci respondenti naznačili alebo priamo uviedli, či sú liberáli alebo konzervatívci.

Tváre následne vložil do algoritmu na rozpoznávanie tváre, ktorý redukoval každú z nich na približne dvetisíc dátových bodov, ktoré zhrnuli základné črty.

Potom vytvoril priemerné hodnoty, na základe ktorých sa dá určiť liberálne alebo konzervatívne presvedčenie.

Spoločné znaky

Priemerná úspešnosť algoritmu pri určení príslušnosti na základe fotografie bola 72 percent.

Podľa výskumníka je veľmi náročné definovať, čo odlišuje tieto dve skupiny ľudí. Snažil sa izolovať niekoľko čŕt, ako napríklad nosenie okuliarov, spôsob, akým sa človek postaví pred objektív a podobne.

Zistil, že existuje niekoľko spoločných znakov pre konkrétnu skupinu. Liberáli sa oveľa častejšie pozerajú do objektívu priamo a na fotografiách často vyjadrujú pocit „prekvapenia“.

Konzervatívci boli väčšinou starší muži bielej pleti, pričom sa na fotografiách tvária skôr „znechutene“ oproti liberálom.

Vlna kritiky

Portál VentureBeat kritizuje výskum, ktorý je podľa neho založený na pseudovedeckých myšlienkach a fyziognómii, teda hodnotení osobnosti človeka podľa jeho vonkajšieho vzhľadu.

Odborníci na túto oblasť tvrdia, že algoritmus, ktorý sa pokúša podľa tváre človeka určiť, či bude niekto bankový lupič alebo politológ, nie je o nič presnejší ako bežná náhoda.

Kosinski zase tvrdí, že veľa štúdií preukázalo, že človek dokáže určiť politické presvedčenie iných ľudí, ich osobnosť, sexuálnu orientáciu, čestnosť a mnoho ďalších čŕt z ich tváre.

Sexuálna orientácia

Vedec je známy aj vďaka jeho predchádzajúcej štúdii, v ktorej sa zameral práve na určenie sexuálnej orientácie ľudí na základe ich tvárových čŕt.

Ako vzorku použil 35-tisíc mužov a žien bielej pleti, ktorí uviedli svoju sexuálnu orientáciu. Algoritmus, na ktorom spolupracoval aj Yilun Wang, mal 71-percentnú úspešnosť u žien a 81-percentnú u mužov.

V tom čase ho niektorí vedci i ľudskoprávni aktivisti kritizovali a za zverejnenie jeho zistení ho označili za „ľahkomyseľného“, pričom varovali, že takéto informácie ohrozujú súkromie a bezpečnosť ľudí.

Našli sa však aj takí, ktorí autorov podporili a vyhlásili, že kritici len nerozumejú, „ako funguje veda“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Michal KosinskiYilun Wang
Firmy a inštitúcie NatureStanford UniversityVentureBeat