Líder Luhanskej ľudovej republiky ohlásil termín volieb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina
Foto: SITA/ AP

KYJEV 6. júla (WEBNOVINY) – Líder samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Igor Plotnickij stanovil termín miestnych volieb na 1. novembra 2015, informovala v pondelok agentúra UNIAN.

„LĽR je za prísne plnenie minských dohôd. Ukrajina jednostranne prijala zákon o miestnych voľbách bez koordinácie s LĽR a DĽR (Donecká ľudová republika), ktorého obsah je v rozpore s literou a duchom minských dohôd,“ uviedol Plotnickij vo vyhlásení.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Podľa jeho vyjadrenia začne teraz LĽR jednostranne realizovať minské dohody ohľadne miestnych volieb. „Voľby hláv miest a okresov v LĽR stanovujem na 1. novembra 2015,“ uviedol Plotnickij. Zároveň nariadil úradom, aby umožnili prístup medzinárodným pozorovateľom a vytvorili podmienky pre ich prácu.

Zámer usporiadať miestne voľby oznámila minulý týždeň vo štvrtok aj samozvaná Donecká ľudová republika. Jej líder Alexandr Zacharčenko ich stanovil na 18. októbra. Podľa agentúry RIA Novosti zaznelo Zacharčenkovo oznámenie deň po tom, čo Porošenko predložil do parlamentu návrh ústavnej reformy, ktorý počíta s decentralizáciou moci. Návrh však nepredpokladá osobitný štatút pre separatistické regióny DĽR a LĽR.

Pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) budú voľby v Donbase monitorovať len v tom prípade, ak dostanú oficiálne pozvanie z Kyjeva, oznámil Michael Georg Link, riaditeľ Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR). Link vysvetlil, že ODIHR môže monitorovať miestne voľby len na žiadosť účastníckych štátov OBSE, medzi ktoré patrí Ukrajina.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať