- aktualizované 11. novembra 20:52
V saudskoarabskom Rijáde sa v sobotu koná mimoriadny islamsko-arabský samit, na ktorom lídri 57 krajín diskutujú o izraelskej vojenskej operácii v Pásme Gazy. Konanie Izraela odsúdili a požadujú okamžité prímerie. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Izrael pácha genocídu
V záverečnom komuniké po stretnutí lídri okrem iného požadujú záväznú rezolúciu Organizácie Spojených národov (OSN) na ukončenie izraelskej „agresie“ v Pásme Gazy. V dokumente tiež odmietajú tvrdenia Izraela, že koná v sebaobrane, ako odôvodnenie vojenskej operácie a ostreľovania palestínskeho územia.
Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt
Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán, ktorý je hostiteľom samitu, vyhlásil, že Izrael nesie zodpovednosť za to, čo nazval zločinmi proti palestínskemu ľudu. Jordánsky kráľ Abdalláh II. povedal, že táto „škaredá vojna“ sa musí skončiť, inak región upadne do veľkého konfliktu.
Najväčšia nemocnica Šífa v Pásme Gazy skončila bez elektrickej energie, hlásia aj úmrtia pacientov
Prezident Palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás hovoril o tom, ako Izrael voči Palestínčanom pácha genocídu a vyzval na to, aby dostali medzinárodnú ochranu. Katarský emir Tamím ibn Hamad Al Sání sa vyjadril, že dúfa v trvalé prímerie.
Rokovania o rukojemníkoch
Katar podľa jeho slov bude pokračovať v rokovaniach o prepustení rukojemníkov, ktorých si militanti z hnutia Hamas vzali pri útoku na Izrael zo 7. októbra. Emir tiež odsúdil „zameriavanie sa“ Izraela na civilistov a odmietol „falošné tvrdenia“, že by pod nemocnicami mal Hamas tunely.
USA oceňujú kroky Izraela na minimalizáciu civilných obetí v Pásme Gazy, ale to nestačí, vyjadril sa Blinken
Po prvý raz do Saudskej Arábie od zlepšenia vzájomných vzťahov prišiel aj iránsky prezident Ebráhím Raísí. Ten svoju kritiku ešte viac zostril a vyzval na to, aby izraelská armáda bola označená za teroristickú skupinu. Tiež obvinil USA za to, že rozširuje vojnu. Skôr zas Alžírsko vyzvalo na prerušenie vzťahov s Izraelom.