- aktualizované 23. júna, 14:05
Štvrtok, počas ktorého lídri Euróspkej únie (EÚ) diskutujú o kandidátskom statuse Ukrajiny, je podľa predsedu Európskej rady Charlesa Michela „rozhodujúci moment“ pre euroblok. Povedal to po príchode na samit Európskej rady v Bruseli.
Historický deň
Michel je podľa jeho slov presvedčený, že lídri EÚ udelia Ukrajine aj Moldavsku status kandidáta do únie a „vyjadria jasnú a silnú“ perspektívu pre obe krajiny. Informuje o tom televízia CNN.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Vojna na Ukrajine: Rusi dobyli strategickú dedinu, ostreľujú aj Charkov a krok za krok chcú zničiť celý Donbas (online)
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová tiež privítala štvrtok ako „historický“ deň a vyjadrila „nádej“, že štatút kandidátskej krajiny pre Ukrajinu dostane zelenú. „Naozaj vítam jednotu a vedenie Európskej únie v tejto veci,“ vyjadrila sa.
Hlasovanie Európskeho parlamentu
Európsky parlament vyzval hlavy štátov a predsedov vlád, ktorí sa vo štvrtok a piatok stretnú na samite, aby bezodkladne udelili Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskej krajiny. V tlačovej správe o tom informoval tlačový atašé EP na Slovensku Ján Jakubov.
Heger: Slovensko plne podporuje udelenie štatútu kandidátskej krajiny na vstup do EÚ pre Ukrajinu
Parlament toto uznesenie prijal vo štvrtok, keď zaň hlasovalo 529 poslancov, 45 boli proti a štrnásti sa zdržali hlasovania. Podľa zákonodarcov by mala EÚ udeliť kandidátsky štatút aj Gruzínsku, akonáhle tamojšia vláda dokončí potrebné reformy.
Ukrajinci si zaslúžia žiť v demokratických krajinách
Parlament vyzval vedenie Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska, aby „jednoznačne preukázali svoje politické odhodlanie zrealizovať európske ambície svojho ľudu“ a urýchlili reformy s cieľom čo najskôr splniť kritériá členstva v EÚ.
„Ukrajinci, Moldavci a Gruzínci si zaslúžia žiť v slobodných, demokratických a prosperujúcich krajinách, ktoré sú hrdé a oddané európskej rodine,“ uvádza sa v tlačovej správe.
Poslanci EP zároveň naliehavo vyzývajú Európsku radu, aby urobila dôležitý prvý krok k naplneniu legitímnych ašpirácií občanov týchto troch krajín. Poslanci požadujú, aby bol proces rozširovania „opätovne revitalizovaný“ a odblokovaný aj v prípade krajín západného Balkánu.