BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – Zákaz vernostných systémov vo verejných lekárňach má už svoju legislatívnu podobu.
Ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania materiál, ktorý navrhuje zákaz poskytovať peňažné či nepeňažné plnenia, výhody a dary pri liekoch, dietetických potravinách i zdravotníckych pomôckach, ktoré sú vydávané na lekársky predpis.
Takého výhody už nebude môcť poskytovať držiteľ povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti sám alebo prostredníctvom iných osôb.
Menšia spotreba liekov
Podľa rezortu opatrenie malo marketingový charakter a oslabovalo odborný a zdravotnícky charakter činnosti. „Konkurenčný boj medzi verejnými lekárňami o pacienta sa má viesť na odbornej úrovni,“ konštatuje rezort.
Cieľom legislatívnej úpravy má byť podľa ministerstva odstránenie praktík, ktoré vedú k zvyšovaniu spotreby liekov, vrátane tých ktoré nie sú viazané na lekársky predpis. Ako konštatuje ministerstvo, akýkoľvek spôsob, ktorý podporuje užívanie liekov najmä prostredníctvom marketingových aktivít, je neprípustný.
Zvyšovanie spotreby liekov ako argument pre zakázanie zliav na receptové lieky nie je podľa analytika INEKO Dušana Zachara, ako i výkonného riaditeľa siete lekární Dr. Max Tomasa Slechana opodstatnený. Obaja sa zhodli v tom, že jediný, kto môže ovplyvniť spotrebu liekov na predpis, je lekár, ktorý recept vydáva.
Len jedna lekáreň
Podľa Zachara, najnovšie oficiálne čísla Národného centra zdravotníckych informácií hovoria o poklese spotreby tak predpisových, ako aj voľnopredajných liekov.
Zákaz vernostných systémov je súčasťou novely zákona o liekoch, ktorá pre poskytovateľov lekárenskej starostlivosti prináša aj ďalšiu zmenu.
Tá spočíva v tom, že fyzickej a právnickej osobe bude možné vydať povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti len v jednej verejnej lekárni a v jednej pobočke verejnej lekárne. Návrh novej legislatívnej úpravy sa dotýka aj odbornej spôsobilosti odborného zástupcu vo verejnej lekárni, jej pobočke i nemocničnej lekárni. Jeho odborná prax by sa mala predĺžiť z troch na päť rokov.
Kontrola cien liekov
Ceny liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín by na Slovensku nemali byť vyššie ako priemer troch najnižších cien v Európskej únií.
Predpokladá to návrh novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov z dielne ministerstva zdravotníctva. Návrh má zaviesť spravodlivejšiu metódu stanovovania cien liekov v SR, ktorá zohľadňuje zmeny cien v iných členských štátoch EÚ a zmeny výmenných kurzov.
„Ceny liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín by aj naďalej mali ostať na jednej z najnižších úrovní v rámci Európskej únie, čo predpokladá trvalo udržateľný rast výdavkov na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva v návrhu.
V súčasnosti sú ceny liekov v SR na úrovni druhých najnižších v EÚ. Podľa Tomáša Szalaya z Health policy institute má priemer troch čísel menšie výkyvy a dá sa lepšie predpovedať. Či je to je druhá najnižšia cena, alebo to bude priemer troch, sa mu nezdajú byť zásadne odlišné veličiny.
„Toto na pacientov nebude mať zrejme žiaden dopad,“ povedal.
Novelou zákona o úhrade liekov chce ministerstvo zároveň prinavrátiť predchádzajúci systém očkovania, ktorý platil do decembra minulého roka. Vakcínu vydávanú na recept, by si tak opäť mali v lekárňach vyzdvihnúť pacienti a priniesť k lekárovi, ktorý ich zaočkuje.
Farmafirmy poslali pripomienky k liekovým zákonom
Asociácie zastupujúce všetkých rozhodujúcich výrobcov nových a generických liekov a distribútorov sa zapojili do odbornej diskusie o liekovej legislatíve. Ministerstvu zdravotníctva (MZ) predložili svoje návrhy na úpravu zákonov ovplyvňujúcich trh s liekmi a zdravotníckymi pomôckami.
Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS), Asociácia dodávateľov liekov (ADL) a Asociácia zahraničných výrobcov generických liekov GENAS sa v návrhoch venujú predovšetkým nedoriešeným otázkam protirečenia si niektorých zákonov, ako aj faktickej nevykonateľnosti niektorých nových noriem, celkovej flexibilite trhu či posilneniu práv pacientskej verejnosti.
„Nie je tajomstvom, že sme kritizovali napríklad mnoho kontradikcií medzi novým zákonom o liekoch a zákonom o reklame. Kritizovali sme aj fakt, že nová legislatíva ohrozuje klinické skúšky nových liekov a upozorňovali sme na hrozbu reexportov liekov. To všetko a mnohé iné veci sa nachádzajú aj v našich návrhoch na zmeny v liekovej legislatíve,“ uviedol riaditeľ pre externé vzťahy SAFS Štefan Mesároš.
Výrobcovia a distribútori očakávajú serióznu a zmysluplnú diskusiu o liekovej legislatíve, do ktorej chcú zasiahnuť aj svojimi návrhmi. „Pripravili sme ich podrobne a poctivo. A oceňujeme už aj samotný fakt, že odborná diskusia prebieha, pretože v nedávnej minulosti to nebolo pravidlom,“ povedal Mesároš.
Podľa Jany Srníkovej z ADL, prax ukázala, že kritika krokov, ktoré prijalo bývalé vedenie rezortu zdravotníctva, sa ukázala ako opodstatnená. „Každá zmena v zdravotníckych zákonoch sa bezprostredne dotýka nielen spoločností pôsobiacich na trhu, ale najmä pacientov. Je preto dôležité, aby sa pri akýchkoľvek zmenách podrobne posudzovali všetky potenciálne dopady, čo nie je možné bez korektnej diskusie,“ uviedla Srníková.