Lipšic pošle viac policajtov do problémových regiónov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lipšic
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) – V regiónoch so zvýšenou kriminalitou, najmä na východnom Slovensku, bude viac policajtov.

„Tieto oblasti sú aj v blízkosti segregovaných osád, kde sú ľudia často pomerne pravidelne vystavení trestnej činnosti majetkového, ale niekedy aj násilného charakteru,“ uviedol minister vnútra Daniel Lipšic, ktorého cieľom je výraznejšie chrániť ľudí z týchto oblastí. Ďalších policajtov tam dostanú vďaka veľkej reorganizácii policajného zboru, ktorú spúšťajú od nového roka – ma zabezpečiť viac policajtov v uliciach a menej v kanceláriách. Železničnú políciu, ako aj Hraničnú a cudzineckú políciu integrujú do policajného zboru.

„Kde sa vytvorí rádovo niekoľko stoviek voľných miest, ktoré už budú systematizované najmä do poriadkovej a sčasti do dopravnej polície,“ vysvetlil Lipšic. V poriadkovej polícii vytvoria na úrovni krajov nové miesta pre špeciálne jednotky, teda policajné pohotovostné útvary a motorizované policajné jednotky. Reorganizácia sa dotkne aj riadiacich policajtov – týchto funkcií bude menej. Napríklad pôsobnosť vyšetrovateľov presúvajú z krajov na okresy, aby polícia viac pôsobila v teréne. „Dnes prídete na okresné riaditeľstvo a máte niekoľko riaditeľov rôznych úradov, odborov. (…) Pomaly, keď to trošku preženiem, každý piaty policajt je riaditeľ nejakého úseku – to ideme výrazne meniť,“ ilustroval Lipšic.

Personálne zmeny

Najrozsiahlejšie personálne zmeny sa podľa neho udiali na úrade boja proti organizovanej kriminalite. „Bez týchto policajných zmien by sa nám nepodarilo vypátrať a zatknúť spolu s poľskou políciou Karola M.,“ zdôraznil Lipšic. Pripomenul, že keď sa na tomto úrade robili zmeny v roku 2008, tak odišlo viac policajtov, ako teraz. Prekvapuje ho, že policajti, ktorí prišli vtedy na miesta odvolaných policajtov, majú po súčasných zmenách pocit, že by mali takýto systém kritizovať. Personálne zmeny boli sčasti motivované aj zámerom, aby nedochádzalo k únikom informácií, alebo, aby ich minimalizovali, lebo podľa Lipšica je to v polícii veľkým problémom.

„Za únik informácií o tom, na čom polícia pracuje, čo pripravuje, kde sú nasadené odpočúvania, kde je použitý agent, kto je sledovaný – tieto informácie podsvetie veľmi dobre platí, “ povedal. Priznal, že už aj za jeho éry boli prípady, keď sa stalo, že niektoré úkony sa zmarili práve kvôli úniku informácií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel Lipšic
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR