Lipšic žiada obnoviť trestné stíhanie pre falšovanie PPP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ciznar
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár je na svojom poste už rok. (archívne foto) Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Generálny prokurátor Jaromír Čižnár dal preskúmať zastavenie trestného stíhania vo veci falšovania údajov k PPP projektu pre výstavbu úsekov diaľnice D1.

Lipšic žiada zrušiť rozhodnutie

Nezaradený poslanec parlamentu Daniel Lipšic žiada zrušiť rozhodnutie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorá zastavila trestné stíhanie v tomto prípade. Predseda hnutia NOVA v pondelok preto podal podnet na generálnej prokuratúre.

„Generálny prokurátor Jaromír Čižnár ešte pred podaním podnetu poslancom národnej rady Danielom Lipšicom, po návrate zo zahraničnej služobnej cesty, vydal pokyn špeciálnemu prokurátorovi na predloženie spisového materiálu Generálnej prokuratúre SR k preskúmaniu postupu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry,“ uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. Lipšicov podnet bude podľa Predajňovej vybavený v súlade so zákonom o prokuratúre štandardným spôsobom.

Generálny prokurátor má podľa Lipšica právomoc nariadiť, aby sa trestné stíhanie znovu začalo. Lipšic podal podnet, pretože považuje za neprijateľné v normálnej krajine, aby takéto konanie bolo beztrestné.

Domnieva sa, že v danom prípade bol porušený Trestný zákon v prospech obvineného Petra H. Ten viedol sekciu PPP projektov na ministerstve dopravy na čele s Ľubomírom Vážnym (Smer-SD) v prvej vláde Roberta Fica.

Lipsic
Nezaradený poslanec a predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic na tlačovej besede o dôkazoch o zneužívaní materiálu polície ku diskreditačnej kampani prezidentského kandidáta Andreja Kisku. Bratislava, 19. marec 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Výstavba sa predražila o desiatky miliónov

Po úprave podkladov úradníkom ministerstva dopravy mala byť výstavba a prevádzka diaľnice cez PPP oproti klasickému verejnému obstarávaniu drahšia so štátnou pomocou o 29 miliónov eur, a nie o pôvodných 546 miliónov eur a bez štátnej pomoci o 356 miliónov eur namiesto 873 miliónov eur.

Trestné stíhanie začali na návrh bývalého ministra dopravy Jána Figeľa (KDH). Polícia falšovanie údajov preukázala, ale Úrad špeciálnej prokuratúry trestné stíhanie zastavil z dôvodu, že nešlo o trestný čin a D1 sa nestavala formou PPP. Ministerstvo dopravy na čele s Jánom Počiatkom (Smer-SD) proti tomuto rozhodnutiu nepodalo opravný prostriedok.

Figeľ v roku 2010 zastavil realizáciu dvoch PPP projektov na úseky D1 z dôvodu ich predraženia a rozhodol, že sa budú stavať na základe štandardného verejného obstarávania s využívaním eurofondov. Aj Figeľ požiadal dnes generálneho prokurátora Čižnára, aby preskúmal uznesenie o zastavení trestného stíhania vo veci falšovania ceny nákladov PPP.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicJaromír Čižnár
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMF Ministerstvo financií SRVláda SR