Vzhľadom na to, že nehnuteľnosť kupujeme možno raz za život, pomocou úverov a vložením životných úspor, je vhodné si vopred niektoré záležitosti overiť a pred zaplatením kúpnej ceny a podpisom kúpnej zmluvy si byť viac ako na sto percent istí. Ktoré veci sa oplatí vedieť?
Údaje o vlastníkoch poskytuje katastrálny úrad. Kupujúci by pred podpisom zmluvy mal navštíviť príslušný katastrálny úrad a požiadať o vydanie výpisu z listu vlastníctva.
Na tento úkon potrebujete žiadateľ vedieť číslo listu vlastníctva. Ak číslo nepozná, výpis možno urobiť aj na základe takzvaného parcelného čísla vybraného pozemku. Parcelné číslo vám na požiadanie vyhľadajú v katastrálnej mape na príslušnom katastrálnom úrade.
Údaje o vlastníkoch nájdete vo výpise z listu vlastníctva výpise v časti B. Táto časť informuje, či je majiteľ pozemku naozaj jeho vlastníkom, ale aj o tom či vlastní celý pozemok alebo či mu patrí len určitý podiel. Práve toto dôležitou informáciu možno zabrániť tomu, že predaj nebude platný alebo sa úspešne neukončí.
Ak totiž predávajúci nie je výlučným vlastníkom, v tejto časti musí byť uvedené, kto sú ďalší spoluvlastníci. Chýbať nesmú údaje o tom, komu z nich aká veľká časť parcely prináleží. Dôležité je uvedomiť si, že s predajom celého pozemku musia súhlasiť všetci vlastníci, inak je predaj neplatný a nespokojní spoluvlastníci ho môžu napadnúť na súde.
Z niekoľkých častí listu vlastníctva je dôležitá aj časť A. Z nej vyčítate, o aký typy pozemku sa v konkrétnom prípade jedná. Z informácií v tejto časti možno teda určiť, či predmetný druh pozemku možno využiť ako stavebnú parcelu.
V kolónke druh totiž môže byť uvedených viac údajov. Napísané tam môže byť, že ide o zastavenú plochu. Z tejto informácie vyplýva, že takýto pozemok možno v budúcnosti použiť ako parcelu na výstavbu.
Na výstavbu sú určené aj územia, z ktorých názvov to nie je na prvý pohľad jasné. Ide o druhy pozemku ako orná pôda, záhrada alebo vinohrad. Kupujúci by však mal počítať s tým, že napríklad pri ornej pôde bude musieť požiadať o jej vyňatie z pôdneho fondu. Pri tomto úkone však treba zaplatiť príslušné poplatky .Ich výška závisí od zaradenia pôdy do určitej cenovej skupiny, prihliada sa pritom na jej bonitu.
Nemenej pozorne treba preštudovať vo výpise z listu vlastníctva aj časť C. V nej je uvedené, či sa na pozemok nevzťahuje napríklad záložné právo alebo či naň nie je viazané nejaké vecné bremeno. Ak bol pozemok napríklad založený v prospech banky pri žiadosti o hypotekárny úver a toto záložné právo sa naň stále vzťahuje, nebude banka s jeho predajom súhlasiť.
Urobí tak až vtedy, keď predávajúci poskytne banke do zálohy inú nehnuteľnosť, ktorou pozemok v zálohe nahradí. Takisto vecné bremeno nemusí byť jednoduchá záležitosť, napríklad právo prechodu susedov cez pozemok nemusí novým majiteľom vyhovovať a môže byť príčinou vážnych sporov v budúcnosti.
Aj keď je vybraný pozemok ponúkaný majiteľom za výhodnú cenu a vlastnícke vzťahy sú prehľadné a nehrozia v budúcnosti problémy, ešte si overte na katastrálnom úrade, či sa pozemok nenachádza v chránenom území, prírodnej rezervácii alebo či na oblasť dokonca nebola uvalená stavebná uzávera. Územné rozhodnutie a stavebné povolenie sa na takéto pozemky totiž nevydáva.