Litva vyhlásila viac ako tisícku občanov Ruska a Bieloruska, ktorí žijú v krajine, za hrozbu pre národnú bezpečnosť a odoberá im povolenie na trvalý pobyt.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Boja sa o bezpečnosť?
Rozhodnutie prišlo po tom, čo vláda požiadala Rusov a Bielorusov žijúcich v Litve, nie však etnických Rusov, ktorí sú litovskí občania, aby vyplnili dotazník, ktorý zahŕňal otázky o ich názore na ruskú inváziu na Ukrajinu a status anektovaného polostrova Krym. Litva, niekdajšia sovietska republika, ktorá je v súčasnosti v NATO a Európskej únii, je silný podporovateľ Ukrajiny a tiež útočiskom mnohých Rusov a Bielorusov, ktorí utiekli pred represiami vo svojich vlastiach.
Wagnerovci v Bielorusku by sa mohli vydávať za migrantov a pokúsiť sa vstúpiť do EÚ
Litovský migračný úrad v piatok informoval, že dospelo k záveru, že 1 164 bieloruských a ruských občanov žijúcich v Litve predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť. K rozhodnutiu dospel na základe hodnotenia verejných a neverejných informácií. Podľa úradu sa rozhodnutie týka 910 Bielorusov a 254 Rusov. Odpovede zo spomenutého dotazníka bral do úvahy pri rozhodovaní o tom, či udeliť alebo neudeliť povolenie na pobyt.
Môžu sa odvolať alebo opustiť krajinu
Ľudia zbavení povolenia, sa môžu proti rozhodnutiu odvolať na súde. Ostatní budú mať mesiac na opustenie krajiny.
Bielorusi a Rusi považovaní za hrozbu pre národnú bezpečnosť predstavujú len časť občanov Ruska a Bieloruska žijúcich v Litve. Podľa údajov zmieneného úradu v krajine žije viac ako 58-tisíc bieloruských občanov a 16-tisíc Rusov. Povolenie na pobyt si musia obnovovať každý rok až tri roky v závislosti od stavu žiadosti.
Ukrajinskí športovci zvažujú možnosť súťažiť s Rusmi a Bielorusmi na kvalifikačných podujatiach na OH 2024
Vlády v Rusku a Bielorusku zatiaľ na rozhodnutie nereagovali. Bieloruská opozičná líderka Sviatlana Cichanovská uviedla, že opozícia je v danej veci v kontakte s litovskými úradmi a chce „zabrániť útoku na nevinných ľudí, ktorí nie sú spojení s režimom“.