Litva a Rumunsko porušili ľudské práva väzňov z Guantanáma, podľa súdu umožnili mučenie CIA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Guantanámo
Väznica Guantanámo. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) – Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu rozhodol, že Litva a Rumunsko porušili práva dvoch väzňov z väznice Guantanámo tým, že umožnili americkej Ústrednej spravodajskej službe (CIA) ich mučenie.

To mala vykonávať v tajných väzeniach, ktoré zriadila na ich území. Podľa ESĽP obe krajiny porušili európsky zákaz mučenia.

Údajní členovia al-Kájda

Prípad sa týkal Saudskoaraba Abdara Rahíma Našírího a Palestínčana saudskoarabského pôvodu Abú Zubajdáha, ktorých USA zatkli po teroristických útokoch z 9. septembra 2001 ako údajných členov teroristickej sieti al-Kájda podozrivých z terorizmu.

Prvý menovaný podľa amerických tajných služieb viedol operácie siete v Perzskom zálive, druhý zase v 90. rokoch viedol nábor nových členov a neskôr sa stal kľúčovým organizátorom, pričom napojil Usámu bin Ládina na ďalšie bunky al-Kájdy, píše spravodajský portál BBC.

ESĽP rozhodol, že Rumunsko umožnilo v rokoch 2003 – 2005 prevádzku tajného väzenia, v ktorom CIA podrobila Našírího „extrémne tvrdému zadržiavaciemu režimu“. S mužom podľa súdu vo väzení „neľudsky zaobchádzali“.

V Litve bola tajná väznica CIA

To Rumunsko umožnilo „spoluprácou so CIA“. Rovnaký verdikt vyniesol ESĽP aj v prípade Litvy, kde bol zadržaný Zubajdá. Tajná väznica CIA v Litve fungovala v rokoch 2005 – 2006.

Sudcovia ESĽP počas pojednávania citovali dokumenty CIA, podľa ktorých osobám podozrivým z terorizmu vo väzeniach zakrývali oči, podrobili ich samoväzbe, nadmernému vystaveniu svetlu a hluku a nútili ich nosiť putá na nohy.

Tým, že Rumunsko a Litva umožnili CIA presun podozrivých do ďalších väzení, ich podľa súdu vystavili „predvídateľnému vážnemu riziku ďalšieho zlého zaobchádzania“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie CIA Central Intelligence AgencyESĽP Európsky súd pre ľudské práva