Oficiálny názov: Džibuty
Hlavné mesto: Djibouti
Počet obyvateľov: 810 179
Rozloha: 23 200 km²
HDP na obyvateľa: 2 874 $
Kód meny: DJF
Názov meny: džibutský frank
Úradný jazyk: arabčina, francúzština
Zobraziť na mape: TU
Vlajka:
Džibutsko, používa sa aj názov Džibuti (Džibuty je nesprávna forma), je malá krajina nachádzajúca sa v Africkom roku. Mapa Džibuti vám všetko ozrejmí. Krajina má troch susedov: Etiópiu, Eritreu a Somálsko. Vlajka Džibuti sa do určitej miery podobá dnešnej českej vlajke. Využíva však iné farby a má navyše ešte jednu hviezdu.
Džibuti obmývajú vody Červeného mora a Adenského zálivu. Nachádza na extrémne strategickej pozícii – na jednej z najrušnejších námorných trás. Krajina takto efektívne kontroluje pohyb medzi Červeným morom a Indickým oceánom, teda pohyb lodí medzi Európou a Áziou. Na konci Červeného mora sa totiž nachádza Suezský prieplav, ktorý spája Indický oceán so Stredozemným morom.
Džibuti nie je strategickou krajinou iba z pohľadu medzinárodného obchodu. Má významné postavenie aj z vojenského hľadiska. Toto je aj dôvod, prečo sa v tejto, na Afriku mini krajine, nachádza niekoľko zahraničných vojenských základní. Najznámejšou a najvýznamnejšou základňou v krajine je americká Camp Lemonnier. Táto vojenská základňa je jedinou trvalou americkou vojenskou základňou na africkom kontinente.
Medzi zaujímavosti Džibuti okrem americkej základne patrí aj jedinečná miestna kultúra.
Z histórie Džibutska
Po dlhé obdobie sa na území dnešného Džibuti striedali rôzne sultanáty. Do koloniálneho sveta Džibuti vstúpilo v 19. storočí, keď Francúzi rozšírili svoje Somálsko aj o Džibuti. Džibuti sa stalo dŕžavou Francúzska. V roku 1967 bola krajina premenovaná na Francúzske teritórium Afarov a Isaov. V roku 1977 obyvatelia Džibutska hlasovali za nezávislosť svojej krajiny. Následne vznikla Džibutská republika. Ani Džibutsko to však nemalo so samostatnosťou jednoduché. V 90-tych rokoch minulého storočia v krajine vypukla občianska vojna. V roku 2000 sa však bojujúce strany dohodli na zdieľaný moci.
Ekonomika krajiny
Ekonomicky na tom nie je Džibutsko veľmi dobre. Najmä v porovnaní s Európou. Príjem na hlavu je stále veľmi nízky. Krajina však má relatívne dobré vyhliadky do budúcnosti. Základom miestnej ekonomiky sú služby. Poľnohospodárstvo v tejto polopúštnej krajine veľmi neprekvitá. Veľké množstvo potravín musí byť dovážaných.
Džibuti ťaží najmä zo svojej strategickej pozície. Krajina sa využíva ako svetovo významné miesto na dočerpávanie pohonných hmôt pre lode. V Džibuti nájdete aj dve veľké kontajnerové prekladiská.
Zaujímavosťou je aj navrhovaný morský most, ktorý by spojil Saudskú Arábiu s Džibutskom. Išlo by o nákladný projekt 29 kilometrov dlhej stavby.
Oficiálnou menou Džibutska je džibutský frank, ktorého kurz je pevne naviazaný na americký dolár.
Obyvateľstvo
Krajina je multietnická. Najväčšie dve skupiny sú Somálci a Afari.
Náboženstvo
V krajine sa hlási k islamu 94 percent populácie. Ku kresťanstvu 6 percent.