Oficiálny názov: Kamerun
Hlavné mesto: Yaoundé
Počet obyvateľov: 22 534 532
Rozloha: 475 442 km²
HDP na obyvateľa: 2 981 $
Kód meny: XAF
Názov meny: CFA Frank BEAC
Úradný jazyk: francúzština, angličtina
Zobraziť na mape: TU
Vlajka:
Kamerun je chudobná krajina nachádzajúca sa v Centrálnej Afrike. Západným susedom je vyspelejšie Nigéria. Ďalšími susedmi sú Rovníková Guinea, Gabon, Kongo, Čad a Stredoafrická republika.
Kamerun je často nazývaný aj malou Afrikou z dôvodu, že v takejto relatívne neveľkej krajine sa nachádza prakticky všetko, čo Afriku ako takú charakterizuje. Nájdete tu pláže, pralesy, hory, savany a aj typické africké zvieratá.
Ďalšou vecou, vďaka ktorej ľudia čosi o Kamerune vedia, je futbal. Kamerunský národný futbalový tým patrí medzi najúspešnejšie z Afriky. Kamerun a futbal jednoducho idú k sebe. V európskych ligách pôsobí viacero kamerunských futbalových hviezd.
Krajina sa napriek svojej chudobe už roky teší relatívnej politickej a ekonomickej stabilite. Nie je tu žiadny otvorený konflikt. Najväčším politickým sporom je otázka zvýšenej autonómie či dokonca samostatnosti anglicky hovoriacich častí Kamerunu. Všetko sa však rieši štandardným spôsobom. Kamerun je autoritársky štát. Krajine už od roku 1982 vládne jeden prezident.
Z histórie krajiny
Do oblasti dnešného Kamerunu sa ako prví dostali Portugalci. Krajinu nazvali „Rio dos Camarões“, čo v preklade znamená Krevetová rieka. V roku 1884 sa Kamerun stal nemeckou kolóniou. Po prvej svetovej vojne bol Kamerun rozdelený pod správu Francúzska a Veľkej Británie. Krajina vyhlásila nezávislosť v roku 1960. Prakticky tu však až do roku 1971 prebiehala vojna s Francúzmi. V roku 1982 bol za prezidenta zvolený Paul Biya. Na svojej pozícii je dodnes.
Ekonomika Kamerunu
Kamerun je z nášho pohľadu veľmi chudobná krajina. Slovenský hrubý domáci produkt je 10-krát vyšší. Na africké krajiny sa však treba pozerať z relatívneho pohľadu. V rámci subregiónu, teda subsaharskej Afriky, patrí Kamerun k tým bohatším krajinám. Kamerunu by mala pomôcť aj ropa. Krajina síce nemá také zásoby ako susedná Nigéria, v ekonomickom progrese to Kamerunu určite pomôže. Posledné desaťročia zaznamenával Kamerun pomerne vysoké prírastky hrubého domáceho produktu.
Ekonomika však stále z veľkej časti závisí od poľnohospodárstva. Kamerun sa snaží rozvíjať priemysel a podporovať turizmus. Pre investorov ponúka politicky stabilné prostredie, čo nie je v Afrike až také časté.
Obyvateľstvo
Priemerná dĺžka života v Kamerune je iba 54 rokov. Povolené je monogamné aj polygamné manželstvo. Krajina je etnicky veľmi rôznorodá. Odhaduje sa, že v Kamerune žije až 250 rôznych lingvistických skupín (etniká sú často založené práve na jazyku).
Náboženstvo
Kamerun je aj nábožensky veľmi pestrý. Ľudia si tu užívajú vysokú mieru náboženskej slobody. Najviac ľudí, až 40 percent, sa hlási ku katolíckej viere. Protestantov je 30 a moslimov 18 percent.