Oficiálny názov: Keňa
Hlavné mesto: Nairobi
Počet obyvateľov: 45 010 056
Rozloha: 581 309 km²
HDP na obyvateľa: 3 138 $
Kód meny: KES
Názov meny: kenský šiling
Úradný jazyk: swahilčina
Zobraziť na mape: TU
Vlajka:
Keňa je stredne veľká krajina nachádzajúca sa vo Východnej Afrike. Susedí so Somálskom, Etiópiou, Ugandou, Tanzániou a Južným Sudánom. Pobrežie obmýva Indický oceán. Práve na tomto pobreží sa nachádza množstvo nádherných pláží, za ktorými ročne cestuje množstvo turistov. Každý rok ich navštívia takmer 2 milióny turistov – prevažne z Európy.
Dovolenka v Keni je v ponuke slovenských cestovných kancelárií. Dovolenka v Keni patrí medzi exotické zájazdy. Kenské podnebie je tropické, to znamená, že pri mori je stále teplo a vlhko. To je presne to, čo väčšina uzimených Európanov potrebuje. Safari v Keni je ďalšou veľkou atrakciou. Turisti oddychujú na krásnych plážach a na spestrenie sa vydávajú spoznávať jedinečnú africkú prírodu.
Dovolenka v Keni však nepatrí medzi tie najlacnejšie. Je to exotická dovolenka a to znamená, že exotické sú často aj ceny. Poznávacie zájazdy sú drahšie ako bežné pobytové. Keňa last minute zájazdy sú jednou z ciest, ako na výlete do tejto časti Afriky ušetriť. Keňa informácie – nezabudnite na očkovanie. Očkovanie do Kene nie je povinné, je ale však dobré sa pred vycestovaním informovať o aktuálnych požiadavkách. Malárie sa v Keni veľmi báť nemusíte, pokiaľ budete tráviť čas pri mori a v hlavnom meste. Malária je hrozbou iba v niektorých častiach krajiny. Dovolenka v Keni je vo všeobecnosti bezpečná. Stačí používať zdravý rozum a určite sa vám nič nestane.
Dovolenka v Afrike nie je bez pohľadu na veľké africké zvieratá tým pravým orechovým.
Hlavné mesto je Nairobi. V určitých častiach Nairobi nájdete komfort porovnateľný s Európou. Referáty o Keni zvyknú krajinu zjednodušovať. Kenský bežec je jedným zo stereotypných obrázkov krajiny. Keňa je známa aj atletikou – najmä výbornými bežcami na dlhé trate. Legendárni sú najmä kenskí maratónci.
Z histórie Kene
Keňa bola súčasťou nového európskeho kolonializmu na konci 19. storočia. Kene sa chopili Briti. V roku 1895 tu založili Východoafrický protektorát. Kenská britská kolónia bola založená až po prvej svetovej vojne v roku 1920. Krajina získala od Veľkej Británie nezávislosť až v roku 1963.
Ekonomika
Keňa je z nášho pohľadu veľmi chudobná krajina. Situácia je však odlišná, ak sa na ekonomiku Kene pozrieme očami regiónu. Keňa je najbohatšia krajina Východnej Afriky. Určité časti sú relatívne moderné. Oproti okolitým krajinám je na tom Keňa veľmi dobre.
Ekonomika zaznamenáva v posledných rokoch obdobie výrazného rastu. Krajina je však stále prevažne poľnohospodárska. V poľnohospodárstve je zamestnaných až 80 percent populácie. Medzi najdôležitejšie exportné artikle Kene patrí čaj a najnovšie aj čerstvé kvety, ktoré sú vyvážané do Európy.
Oficiálnou menou Kene je kenský šiling.
Populácia
Keňa je, ako prakticky všetky africké krajiny, multietnická. Napočítali by ste tu asi 60 rôznych etnických skupín. Rozdelenie nie je presné, pretože rozdiel medzi kmeňom a etnikom nie je vždy presný. Najväčšie zastúpenie na populácii majú Bantuovia, ktorí tvoria až 67 percent populácie. Druhá najpočetnejšia skupina sú Niloti, ktorých je okolo 30 percent. Každá z desiatok etnických skupín používa vlastný jazyk. Rodiny sa doma rozprávajú svojim materinským jazykom. Keňania sa však medzi sebou rozprávajú jedným z oficiálnych jazykov. Tie sú dva: angličtina a swahili. Väčšina ľudí dokáže v týchto jazykoch komunikovať aspoň na základnej úrovni.
Náboženstvo
Keňa je kresťanský štát. Až 83 percent ľudí sa hlási k tomuto náboženstvu (43 percent ku katolíckej viere).