Oficiálny názov: Demokratická republika Kongo
Hlavné mesto: Kinshasa
Počet obyvateľov: 81 680 000
Rozloha: 2 345 409 km²
HDP na obyvateľa: 754 $
Kód meny: CDF
Názov meny: frank
Úradný jazyk: francúzština
Zobraziť na mape: TU
Vlajka:
Demokratická republika Kongo je druhá najväčšia africká krajina. Vo svetovom meradle sa radí na jedenástu pozíciu. Demokratická republika Kongo sa nachádza v strede Afriky. Susednými krajinami sú: Kongo, Stredoafrická republika, Južný Sudán, Uganda, Rwanda, Burundi, Tanzánia, Zambia a Angola. Veľmi krátku hranicu má s Atlantickým oceánom.
Pre bežného človeka je názov tejto krajiny pomerne mätúci. Demokratická republika Kongo a Kongo sú dve odlišné krajiny. Ešte aj samotná Demokratická republika Kongo (ďalej budeme používať aj označenie DR Kongo) svoj názov počas svojej histórie niekoľkokrát zmenila. Od roku 1971 až po roku 1997 bolo DR Kongo známe ako Zair. Na rozkaz vlády sa nepremenoval iba štát, ale aj hlavná rieka krajiny.
Zmätok v názvoch pramení už z koloniálnych časov. Túto časť Afriky mali pod palcom Francúzi a Belgičania. Súčasnú DR Kongo ovládali Belgičania. Kongo ovládali Francúzi. Obe republiky si dali rovnakého názvy. Potom ich čiastočne menili.
Kongo je jednou z najchudobnejších a zároveň najbohatších štátov sveta. Ako je to možné? Ak berieme príjem na jedného obyvateľa, tak je na tom DR Kongo veľmi zle. Demokratická republika Konga je však považovaná za najbohatšiu krajinu sveta z pohľadu zásob dôležitých minerálov. Odhaduje sa, že toto minerálne bohatstvo má hodnotu až 25 triliónov eur. To je naozaj veľa peňazí. DR Kongo má až 70 percent svetových zásob koltánu, tretinu svetových zásob kobaltu a diamantu a desatinu svetových zásob medenej rudy.
Prečo je potom DR Kongo tak chudobná. Za všetko opäť môže vojna. Od roku 1997 v krajine prebiehala jeden z najhorších vojenských konfliktov posledných desaťročí. Odhaduje sa, že od tohto roku v DR Kongo zomrelo až 5,5 miliónov ľudí. Odhady sa však pohybujú od 900 tisíc do 6 miliónov. Do tejto vojny sa spolu zapojilo až 6 afrických krajín vrátane Rwandy a Ugandy. Konflikt je to veľkej miere záležitosťou sporov medzi etnikami Tutsi a Hutu.
Z histórie
Demokratická republika Kongo si toho vytrpela naozaj veľa. A to nehovoríme iba o posledných 20-tich rokoch.
Belgicko sa začalo o túto oblasť Afriky zaujímať približne v 70-tych rokoch 19. storočia. Dnešnej DR Kongo sa zmocnil belgický kráľ Leopold druhý. Vďaka jeho aktivitám bola DR Kongo silne vykorisťovaná. Leopold II. v krajine síce vybodoval nejaké infraštruktúrne projekty, všetky však mali jediný účel – vyviezť z krajiny čo najviac bohatstva. Leopold II. obchodoval najmä s kaučukom, ktorý mal pri začiatkoch automobilizmu veľký úspech. Leopold II. spravoval DR Kongo ako súkromný majetok. Predpokladá sa, že počas jeho vlády zomrela až polovička populácie krajiny. Zdecimovanie spôsobil hlad, priame násilie a najmä rôzne privezené choroby.
Ekonomika
Potenciálne veľmi bohatá krajina. Ukončenie vojny dáva krajine nádej. Politicky však DR Kongo nie je ani zďaleka stabilná. Ďalším problémom pri ceste za prosperitou bude korupcia. DR Kongo patrí medzi najskorumpovanejšie štáty svete. V indexe vnímania korupcie patrí Demokratickej republike Kongo jedna z posledných priečok.
Populácia
DR Kongo je veľmi pestrý štát. Je identifikovaných cez 250 etnických skupín, ktoré používajú niekoľko stoviek jazykov a dialektov. Navzájom sa však bez problémov dorozumejú pomocou všade používanej francúzštiny.
Náboženstvo
Demokratická republika Kongo je kresťanský štát. K tomuto vierovyznaniu sa hlási až 95 percent populácie. Katolíci a protestanti majú približne po 35 percent priaznivcov.