Oficiálny názov: Seychely
Hlavné mesto: Victoria
Počet obyvateľov: 92 000
Rozloha: 459 km²
HDP na obyvateľa: 24 522 $
Kód meny: SCR
Názov meny: Seychellská rupia
Úradný jazyk: kreolčina, angličtina, francúzština
Zobraziť na mape: TU
Vlajka:
Seychely, oficiálne Seychelská republika, je súostrovie nachádzajúce sa v Indickom oceáne. Geograficky patria do Afriky – je to populačne najmenšia krajina kontinentu.
Súostrovie je tvorené 115 ostrovmi. Na mape Seychely nájdete niekde v strede medzi Tanzániou a Maldivami. Od pobrežia Východnej Afriky sú Seychely vzdialené asi 1500 km. Okolité krajiny a ostrovy sú: Komory, Reunion, Madagaskar či Maurícius.
Ostrovy sa delia do niekoľkých skupín. Granitových ostrovov je 45. Najdôležitejšie z nich sú: Mahé, Praslin, Siluetový ostrov, La Digue, Curieuse, Felicite, Frégate. Amirantová skupina pozostáva z 29 ostrovov: Desroches, atol Poivre.
Pokiaľ túžite po exotickej dovolenke, Seychely sú pravdepodobne jednou z destinácií, o ktorej rozmýšľate. Dovolenka na Seychelách je presne tým, čo sa katalógy cestovných kancelárií snažia naznačiť – tropickým rajom v Indickom oceáne. Ono to na fotkách môže vyzerať až gýčovo, realita je však ešte lepšia. Seychely majú všetko, čo od takejto destinácie očakávate – výborné počasie, množstvo slnka, krásne biele pláže a vodu s optimálnou teplotou.
Zájazd na Seychely ale nepatrí medzi najlacnejšie. Za exotiku sa platí oveľa viac ako za klasickú dovolenku v Turecku či Grécku. Ak chcete ušetriť, môžete sa vydať dvoma smermi – vyraziť na Seychely na vlastnú päsť alebo využiť akciové ponuky cestovných kancelárií. Last minute Seychely vám dokáže ušetriť nemalé množstvo finančných prostriedkov.
História
Väčšinu svojej histórie boli Seychely neobývané. Z Európanov ako prví Seychely zazrel Vasco de Gama v roku 1502. Z koloniálnych mocností sa o súostrovie začali intenzívnejšie zaujímať až Francúzi v roku 1756. Na konci 18. storočia došlo k bojom o moc nad súostrovím. Proti Francúzom stáli Briti. V roku 1810 sa im podarilo získať plnú moc na Seychelami. Samostatnou kolóniou sa Seychely stali až v roku 1903. Nezávislosti sa dočkali v roku 1976. Krajina však zostala súčasťou Britského spoločenstva národov.
Ekonomika
Najväčší zlom nielen v ekonomike, ale celkovo v živote krajiny nastal v roku 1971, kedy bolo postavené Seychelské medzinárodné letisko na ostrove Mahé neďaleko hlavného mesta Victoria.
Do roku 1971 bolo hospodárstvo založené na poľnohospodárstve. Krajina tak bola chudobná. Vybudovanie letiska odštartovalo nevídaný turistický boom, ktorý sa postaral o totálne pretvorenie ekonomiky. Poľnohospodárstvo začalo stagnovať a vláda všetku energiu venovala rozvoju turistického ruchu.
V roku 1991 počas vojny v Perzskom zálive si miestna vláda uvedomila, aký môže byť príjem z cestovného ruchu vrtkavý. Odvtedy sa seychelská vláda snaží ekonomiku diverzifikovať a podporovať rôzne odvetvia poľnohospodárstva, malý priemysel a v posledných rokoch aj finančné služby (Seychely sú daňový raj).
Obyvateľstvo
Seychely sú etnicky rôznorodá krajina. Potomkovia Francúzov a Britov sa tu miešajú s Afričanmi (potomkovia otrokov), Indmi (doviezli ich sem Briti po zrušení otroctva) a Číňanmi (obchodníci).
Náboženstvo
Takmer 90 percent Seychelčanov sa hlási ku kresťanstvu. Drvivá väčšina vyznáva katolícku vieru.