Oficiálny názov: Japonsko
Hlavné mesto: Tokio
Počet obyvateľov: 126 880 000
Rozloha: 377 944 km²
HDP na obyvateľa: 38 216 $
Vlajka:
Kód meny: JPY
Názov meny: japonský yen
Úradný jazyk: japončina
Zobraziť na mape: TU
Japonsko je ostrovný štát (pozostávajúci z viac ako 6800 ostrovov) nachádzajúci sa vo Východnej Ázii. Študovať japonskú mapu je naozaj zaujímavé.
Hlavné mesto je Tokio, ktoré je podľa rôznych zdrojov najväčším mestom na svete. Japonská populácia je desiata najväčšia na svete, hoci rozloha štátu je iba necelých 380 tisíc m². Hustota obyvateľstva tak patrí k tým vyšším – priemerne na jednom km² nájdete až 340 ľudí. Na Slovensku je toto číslo približne 3-krát nižšie.
Japonsko patrí medzi ekonomicky najrozvinutejšie krajiny sveta, hoci v posledných rokoch sa krajine nedarí práve najlepšie. Koncom osemdesiatych rokov bolo Japonsko v príjme na hlavu najbohatším štátom sveta (neberúc do úvahy rôzne mini štáty). Od začiatku 90-tych rokov však trpí defláciou a výrazným starnutím obyvateľstva.
Jedným z dôvodov ekonomických problémov je prirodzený odpor k imigrácii. Japonsko sa do veľkej miery snaží od sveta izolovať. Starnutie obyvateľstva mnohé krajiny riešia masovou imigráciou. Japonci si však chcú zachovať svoju jedinečnú kultúru a sú ochotní za to obetovať aj ekonomický prospech.
Japonská spoločnosť sa nám v mnohých ohľadoch môže zdať viac ako divná. Mnohé zvyky sú úplne mimo naše európske či dokonca slovenské predstavy. Japonci sa na jednu stranu západnej kultúre nebránia, na druhú stranu však táto kultúra ich nemení ich.
V posledných rokoch sa Japonsko v médiách spomína najmä v súvislosti s cunami. Japonské cunami v roku 2011 ohromilo svet. Cunami Japonsko video kolovalo po internete niekoľko mesiacov. Prírodná katastrofa však ukázala odolnosť japonského národa. Ľudia robili to, čo mali. Organizovanosť patrí k najväčším prednostiam japonského národa. Ďalšou je spolupatričnosť a schopnosť obetovať osobné ciele za potreby väčšieho celku – v tomto prípade štátu.
Japonská kultúra je pre turistov jedným z najväčších lákadiel. Dovolenka v Japonsku nie je bežnou súčasťou katalógov cestovných kancelárií. Do Japonska sa nechodí vylihovať na pláži. Do Japonska sa chodí za poznávaním. Dovolenka v Japonsku nepatrí medzi lacné záležitosti. Letenka do Japonska tu však nie je hlavný vinník. Je to síce ďaleko, ale do Tokia sa dostanete relatívne lacno. Problém je v tom, že je to mimoriadne drahá krajina. Ceny ubytovania a služieb dokážu spraviť s peňaženkou doslova divy. Kým do krajín, ako je Thajsko, sa jazdí ušetriť, Japonsko je presný opak.
Medzi japonské zaujímavosti patrí aj japonská vlajka – je mimoriadne jednoduchá a veľmi ľahko rozpoznateľná. Vlajka má evokovať „krajinu vychádzajúceho slnka“.
Japonsko história
História Japonska je mimoriadne bohatá a nesmierne zaujímavá. Nemáme tu čas sa venovať všetkému. Začnime preto rokom 1868. Toto je rok, kedy sa na trón dostal cisár Meiji. Omnoho dôležitejšie je však to, že v tomto roku sa Japonsko začala zbližovať so Západom.
Do polovice 19. storočia sa Japonsko snažilo maximálne izolovať. Nechcelo komunikovať ani obchodovať so zahraničím. Svet mimo vlastné súostrovie túto krajinu nezaujímal. Toto sa nepáčilo Američanom, ktorí chceli s Japoncami obchodovať. Tlačili na nich.
Japonci vedeli, že nemajú šancu proti technologicky vyspelejšiemu súperovi. Rozhodli sa teda pre rozsiahle reformy. Zhrnúť ich môžeme tak, že Japonsko začalo vo veľkom kopírovať západný systém.
Toto všetko viedlo k tomu, že z Japonska sa v 20. storočí stal jediný ekonomický vyspelý štát vo Východnej Ázii. Z Japonska sa stala imperiálna mocnosť, ktorá začala riešiť svoje mocenské chúťky naprieč Áziou. Tieto aktivity vyústili do útoku na americkú vojenskú základňu Pearl Harbor a vstup do druhej svetovej vojny.
Po vojne sa Japonsko opäť utiahlo do svojej ulity a sústredilo sa na ekonomický progres.
Ekonomika Japonska
Japonská ekonomika patrí k najväčším a najvyspelejším na svete. Krajina má mimoriadne rozvinutý najmä technologický sektor. Tu má Japonsko množstvo globálnych spoločností ako napríklad Sony.
Japonsku sa podarilo dobyť svet najmä dôrazom na výrobné procesy. Základné myšlienky skopírovalo a potom ich doviedlo do dokonalosti. Dobrým príkladom sú automobilky. Napríklad taká Toyota je dnes najväčším výrobcom automobilov na svete.
Zaujímavosťou je, že Japonsko nemá takmer žiadne nerastné bohatstvo. Ekonomický úspech tejto krajiny je založený najmä na pracovitosti a cieľavedomosti.
Japonsko obyvateľstvo
Japonsko je jedna z jazykovo a etnicky najhomogénnejších krajín sveta. Až 98,5 percenta obyvateľstva sú etnickí Japonci. Najväčšou menšinou sú Brazílčania (hoci aj oni sú japonskí potomkovia).
Krajina má výrazné demografické problémy. Predpokladá sa, že populácia v roku 2050 klesne pod 100 miliónov. Pôrodnosť je veľmi nízka a imigrácia je v Japonsku kultúrny problém.
Japonsko má jednu z najvyšších mier samovrážd vo svete. Samovražda je najčastejšou príčinou smrti ľudí do 30 rokov.